Nowe farmy wiatrowe

Dwie nowe farmy wiatrowe

Grupa PGE poinformowała, że uruchomiła dwie nowe farmy wiatrowe: Starza/Rybice i Karnice II. Inwestycja w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego objęła 43 turbiny o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej blisko 100 MW. Inwestycja zwiększa łączną moc zainstalowaną elektrowni wiatrowych Grupy PGE o blisko 20% do 647 MW.

Polski rząd konsekwentnie realizuje działania zmierzające w kierunku zmniejszenia emisyjności z poszanowaniem konwencjonalnej podstawy i w dialogu ze stroną społeczną. Inwestycja w farmy wiatrowe nie tylko poprawia bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale ma też ogromne znaczenie dla regionu. To największa inwestycja w farmy wiatrowe w Polsce. W sumie 43 wiatraki, których przewidywana roczna produkcja na poziomie 275 GWh energii pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne około 120 tysięcy gospodarstw domowych. To tyle, ile miasto wielkości Lublina zużywa w ciągu roku – powiedział podczas otwarcia zachodniopomorskiej inwestycji Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

Starza/Rybice i Karnice II – dwie nowe farmy wiatrowe

W ramach inwestycji powstałej na obszarze powiatów Kamień Pomorski i Gryfice zbudowano 33 wiatraki o mocy znamionowej 2 MW i 10 wiatraków o mocy 2,2 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą i wyprowadzeniem mocy w postaci dwóch stacji transformatorowych. Do wykonania fundamentów wszystkich wiatraków zużyto 16340 m³ betonu (ponad 1800 kursów betonowozów) oraz 2120 ton stali zbrojeniowej (to więcej niż waży osiem samolotów pasażerskich Boeing 787 Dreamliner). Turbiny, każda o wadze ok. 260 ton, zostały zamontowane odpowiednio na 110 i 125 metrowych wieżach. Pracujące na nich łopaty wykonane z laminatu (mieszanki włókna szklanego i żywicy) mają średnicę 100 lub 110 metrów długości – wylicza Grupa PGE.

Oddane dzisiaj do użytku dwie nowe lądowe farmy wiatrowe sprawiły, że łączna moc zainstalowana farm wiatrowych Grupy PGE zwiększyła się o blisko 20%, do 647 MW. PGE czuje się odpowiedzialna za rozwój niskoemisyjnych projektów, które mają istotne znaczenie dla mieszkańców naszego kraju. Równolegle w całej Polsce rozwijamy projekty fotowoltaiczne i intensywnie pracujemy nad budową farm wiatrowych na Bałtyku – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Dwie nowe farmy wiatrowe pozwolą uniknąć emisji ponad 200 tys. ton C02

Budowa nowych farm wiatrowych – dzięki której uda się uniknąć emisji ponad 200 tys. ton dwutlenku węgla – była możliwa dzięki wygranej w 2018 r. aukcji na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii (OZE). Na potrzeby przedsięwzięcia o roboczej nazwie Klaster, obok elektrowni z infrastrukturą towarzyszącą i wyprowadzeniem mocy, powstała też trzydziestokilometrowa kablowa linia wysokiego napięcia pomiędzy Kamieniem Pomorskim i Skrobotowem. Przyczyni się ona do poprawy bezpieczeństwa energetycznego oraz parametrów pracy sieci dystrybucyjnej w całym regionie – podkreśla Grupa PGE

Na podstawie informacji nadesłanej przez Grupę PGE

fot. Grupa PGE

reklama

 

partner merytoryczny