Dwa autobusy elektryczne

MPK w Zduńskiej Woli zamówiło dwa autobusy elektryczne

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Zduńskiej Woli (MPK) zamówiło dwa autobusy elektryczne o długości 9 m oraz ładowarkę zajezdniową o mocy do 120 kW. Urbino 9 LE electric zostaną dostarczone do tego miasta w październiku bieżącego roku. To nie pierwsze zamówienie złożone na bateryjne autobusy przez Zduńską Wolę. Solaris zaznacza, że jest już w trakcie realizacji poprzedniego zamówienia tamtejszego przewoźnika z 2022 r. Obejmowało ono cztery autobusy Urbino 12 electric.

Dwa autobusy elektryczne – element zmian wprowadzanych w transporcie publicznym

Według producenta autobusów, Zduńska Wola wprowadza realne zmiany w transporcie publicznym. Nieemitujące spalin i ciche autobusy elektryczne już w tym roku mają na stałe dołączyć do miejskiej floty. Tym samym ma wzrosnąć komfort podróżowania pasażerów komunikacji publicznej. Pierwsze cztery autobusy elektryczne marki Solaris, MPK zamówiło na początku 2022 r. Pod koniec grudnia przewoźnik rozstrzygnął kolejny przetarg, kupując od tego samego producenta dwa autobusy elektryczne. To pojazdy Urbino 9 LE electric. Umowa pomiędzy zamawiającym a producentem została podpisana 17 stycznia br. Przewoźnik zamierza skierować elektryczne pojazdy na najbardziej oblegane linie, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń w mieście.

Jednostką napędową autobusów będzie centralny silnik trakcyjny, zasilany z magazynu energii Solaris High Energy o pojemności 280 kWh. Autobusy będą ładowane za pomocą ładowarek plug-in w nocy, a także w przerwach między kursami.

Nowy rozdział w historii komunikacji miasta

Każdy z zamówionych autobusów pomieści do 60 pasażerów, w tym 25 na miejscach siedzących. Klimatyzowana przestrzeń dla pasażerów zostanie wyposażona w ładowarki urządzeń mobilnych USB, umieszczone w poręczach. Podobnie, jak i inne autobusy w Zduńskiej Woli, Urbino 9 LE electric będą wyposażone w nadajniki GPS i zostaną zintegrowane z systemem informacyjnym MPK. System ten łączy w sobie monitory na przystankach i aplikację dla pasażerów. Bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów ma wspierać rozbudowany system kamer monitoringu oraz tzw. alkolock (system badający trzeźwość kierowców).

Zamówienia obejmujące łącznie zakup sześciu autobusów elektrycznych otwierają nowy rozdział w historii komunikacji miasta – podkreśla producent autobusów. To rozdział opierający się na rozwiązaniach bezemisyjnych.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Solaris Bus & Coach

Partner Portalu

reklama