dotacje na OZE

Dodatkowe dotacje na OZE w Warszawie

W marcu br. w Warszawie rusza dodatkowy nabór wniosków o dotacje na OZE, czyli odnawialne źródła energii. W tym roku miasto ma zabezpieczone na ten cel 19 mln zł – podał Urząd m.st. Warszawy (UM). Pierwszy nabór zakończył się w styczniu br. Warszawiacy złożyli w sumie 600 wniosków. Na ich realizację miasto może przyznać łącznie ok. 10 mln zł. W budżecie na dotacje na OZE do rozdysponowania pozostaje jeszcze 9 mln zł.

Dotacje na OZE mają wesprzeć transformację energetyczną

Aby uzyskać dofinansowanie, wypełniony wniosek należy złożyć w Wydziale Obsługi Mieszkańców dowolnego Urzędu Dzielnicy. Można też przesłać go pocztą do Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej (Aleje Jerozolimskie 44; 00-024 Warszawa). Dokumenty będą przyjmowane od 1 marca do 30 kwietnia br. Za datę złożenia uznaje się datę wpływu wniosku do magistratu.

– Inwestycje w odnawialne źródła energii to jeden z elementów transformacji energetycznej stolicy. Ale ważne jest, by poza miejskimi jednostkami, z podobnych rozwiązań mogli korzystać też mieszkańcy. Dlatego co roku miasto udziela im dofinansowania na ten cel. Tylko w tej kadencji przyznaliśmy ponad 4 tys. dotacji na montaż instalacji OZE. A łączna wysokość dofinansowania wyniosła 44,7 mln zł – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Spośród dotacji przyznanych w latach 2019-2023, najwięcej – ponad 3,5 tys. – dotyczyło dofinansowania do montażu paneli fotowoltaicznych. Dalej w kolejności były pompy ciepła i kolektory słoneczne. W latach 2022 i 2023 wpłynęło także kilka wniosków na montaż turbin wiatrowych – wskazał UM.

Kto może skorzystać z dofinansowania?

O miejskie wsparcie mogą ubiegać się m.in. osoby fizyczne, przedsiębiorcy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz fundacje. Dotacje na OZE może zostać przyznana na montaż pomp ciepła, kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych. Maksymalna wysokość dotacji waha się od 15 do nawet 40 tys. zł i jest zależna od wyboru konkretnej technologii OZE.

Co ważne, nieruchomość, dla której ma być przyznane dofinansowanie, nie może być ogrzewana źródłem ciepła na paliwo stałe ani olej opałowy. Trzeba też pamiętać, że rozpoczęcie realizacji inwestycji nie może nastąpić przed zawarciem umowy o udzielenie dotacji – zaznaczył UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu