Baltica 2

Dostawca turbin dla Baltica 2 został wybrany

Ørsted i PGE wybrały Siemens Gamesa jako dostawcę turbin dla Baltica 2. Jest to największy polski projekt oparty na odnawialnej energii – informuje Polska Agencja Prasowa (PAP). Projekt ma moc ok. 1,5 GW i zaspokoi potrzeby energetyczne 2,4 mln gospodarstw domowych. Ma zostać uruchomiony w końcu 2027 r.

Baltica 2 będzie filarem transformacji energetycznej Polski

Jak podała PAP, Siemens dostarczy 107 turbin o mocy 14 MW każda. Firma odpowiada również za serwisowanie i dostawę części zamiennych przez pięć lat. Rasmus Errboe, prezes Ørsted na Europę, podkreślił znaczenie Baltica 2 dla transformacji energetycznej Polski. Podziękował PGE i polskiemu rządowi za wsparcie. Z kolei Marc Becker, prezes Siemens Gamesa w obszarze offshore, stwierdził, że umowa wzmacnia fundamenty morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Największy polski projekt odnawialnej energii

Jak tłumaczy PAP, Baltica 2, z turbinami wspomnianej firmy, będzie największym polskim projektem z zakresu odnawialnej energii. Możliwości projektu są ogromne. Dzięki nim będzie możliwe zaspokojenie potrzeb energetycznych 2,4 mln gospodarstw domowych – podkreśliła PAP.

Projekt, według Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa PGE, jest częścią większej strategii. Celem PGE jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego i stworzenie nowych, odnawialnych źródeł energii. Grupa PGE planuje do 2030 r. wybudować na Bałtyku elektrownie o mocy 2,5 GW– dodał PAP.

– W świetle wyzwań makroekonomicznych jesteśmy szczególnie dumni z faktu, że możemy ogłosić ten ważny krok milowy dla Baltica 2. Projektu pionierskiego w skali rynku morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, który utoruje drogę dla transformacji energetycznej Polski w kierunku zielonej energii. Chciałem podziękować naszemu partnerowi PGE oraz polskiemu rządowi za wsparcie. Dzięki nim to stało się możliwe – powiedział Rasmus Errboe, prezes Ørsted na region Europy.

Na podstawie: pap-mediaroom.pl

fot. PGE Polska Grupa Energetyczna

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny