Dominanty w krajobrazie Orli

Turbiny wiatrowe, co prawda, z miesięcznym opóźnieniem, ale jednak, już stoją, a niedługo zaczną wytwarzać prąd. W połowie listopada br. powinien rozpocząć się rozruch tej farmy wiatrowej położonej w gminie Orla.
 
W pobliżu wsi Topczykały i Spiczki inwestor (konsorcjum firm Cerac, Energix i Nordex, poprzez spółkę C&C Wind) ustawił dziewięć stumetrowych wiatraków. W tej okolicy to zupełnie nowy element krajobrazu. Farma pod Orlą ma zacząć produkcję prądu, który będzie sprzedawany do PGE w Białymstoku pod koniec bieżącego roku.
 
Choć farma jeszcze nie działa, gmina zyskała już 300 tys. zł, gdyż inwestor wpłacił tę sumę za zajęcie pasa drogowego. W przyszłym roku dojdą też podatki za prowadzenie działalności gospodarczej na obszarze gminy, docelowo więc budżet Orli zwiększy się mniej więcej o 1,5 mln zł rocznie.
 
Ale to nie koniec inwestycji w energetykę wiatrową. W przyszłym roku – w ramach tej samej inwestycji – w gminie Orla stanąć ma kolejnych sześć wiatraków. Będą one produkowały prąd przez 30 lat.
 
Na podstawie: www.wrotapodlasia.pl

Partner Portalu

Partner Portalu