kogeneracji

Dofinansowanie wysokosprawnej kogeneracji w Wołominie

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował o przyznaniu dofinansowania Zakładowi Energetyki Cieplnej w Wołominie. Pieniądze trafią na wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji. Inwestycja ma zredukować emisję pyłów, dwutlenku węgla i zmniejszenie zużycia energii pierwotnej.

Ponad 46 milionów na dofinansowanie kogeneracji

Umowę o dofinansowanie podpisali Józef Matysiak, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW oraz Karol Ciepielewski, prezes zarządu ZEC Wołomin. Koszt inwestycji to łącznie prawie 50 mln zł. Spółka otrzyma z NFOŚiGW 46,5 mln zł dofinansowania, z czego 14,9 mln zł stanowi dotacja, 31,6 mln zł pożyczka. Pełna nazwa projektu brzmi „Budowa zespołu agregatów kogeneracyjnych na terenie miasta Wołomin”. Dofinansowanie pochodzi z programu Kogeneracja Powiatowa, finansowanego z Funduszu Modernizacyjnego.

– Wsparcie dla kogeneracji powiatowej to inwestycja w modernizację lokalnych źródeł wytwarzania energii cieplnej. Projekt w Wołominie jest przykładem nowoczesnego podejścia do zarządzania energią – łączy efektywność i realne korzyści ekonomiczne. Dzięki takim przedsięwzięciom mieszkańcy zyskują także poprawę jakości powietrza – powiedział Józef Matysiak, zastępca prezesa NFOŚiGW.

Korzyści wynikające z inwestycji w Wołominie

Projekt obejmuje budowę czterech gazowych elektrociepłowni kogeneracyjnych. Nowo powstałe instalacje zapewnią łączną, dodatkową moc wytwórczą w wysokości 11,8 MW. Całość produkowanego ciepła trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej. Energia elektryczna będzie częściowo wykorzystywana na potrzeby własne, a nadwyżka sprzedawana lokalnym odbiorcom – poinformował NFOŚiGW. Inwestycja oznacza mniej dwutlenku węgla w powietrzu. Dzięki nowym agregatom miasto będzie emitować znacznie mniej gazów cieplarnianych. To także duża oszczędność energii pierwotnej – ponad 201 tys. GJ w ciągu roku. Jak przekazał NFOŚiGW, system ma działać dużo sprawniej i zużywać mniej paliwa, żeby wyprodukować tę samą ilość ciepła i prądu. Zakończenie realizacji projektu planowane jest na 30 czerwca 2027 r.

Na podstawie www.gov.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

 

Artykuły i aktualności