na poprawę efektywności energetycznej

Dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej

Dwie jednostki ochotniczej straży pożarnej (OSP) z gminy Staszów i Działoszyce oraz placówki oświatowe z gminy Masłów otrzymają wsparcie finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 (RPO). Dofinansowanie w wysokości ponad 3 mln zł przyznano na projekty ukierunkowane na poprawę efektywności energetycznej.

Na poprawę efektywności energetycznej dofinansowanie otrzymają jednostki OSP i placówki oświatowe z gminy Masłów

Jak wskazuje Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego (UMWŚ), dofinansowanie wesprze beneficjentów w realizacji projektów termomodernizacyjnych i unowocześniających oświetlenie. Umowy z beneficjentami podpisali Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego oraz wicemarszałek Renata Janik.

Podpisujemy dzisiaj cztery umowy na dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego zadań z zakresu efektywności energetycznej: modernizacji oświetlenia oraz termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Ciekawe projekty, które uzyskały dofinansowanie, przygotowali strażacy z Niemścic oraz z Łukawicy w gminie Staszów i tam uda się m.in. docieplić budynki strażnic. W Działoszycach wymienione będą lampy uliczne w 33 miejscowościach, a gmina Masłów przeprowadzi remonty w szkole w Brzezinach oraz w Mąchocicach-Scholasterii – powiedział Andrzej Bętkowski, marszałek województwa.

Na co konkretnie pójdą pieniądze na poprawę efektywności energetycznej

Gmina Działoszyce otrzymała 971 tys. zł na dofinansowanie projektu pn. „Modernizacja oświetlenia ulicznego w oparciu o zastosowanie energooszczędnych opraw ze źródłem światła >>Led<<”. W 33 miejscowościach zamontowane będą 1163 sztuki lamp ulicznych, co ma pozwolić na zaoszczędzenie energii elektrycznej i wpłynąć na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Natomiast OSP w Niemścicach (gm. Staszów) otrzymała prawie 269 tys. zł na termomodernizację strażnicy. Dzięki temu zmodernizowana zostanie instalacja centralnego ogrzewania, ocieplony zostanie strop, wymienione będą okna, drzwi i brama garażowa. Na budynku mają być również zainstalowane panele fotowoltaiczne. Modernizacja strażnicy ma się zakończyć w czerwcu przyszłego roku.

Pieniądze – 350 tys. zł – na termomodernizację siedziby otrzymali także strażacy – ochotnicy z Łukawicy. W ramach termomodernizacji planowane jest docieplenie budynku, modernizacja instalacji, ocieplenie stropu i ścian, wymiana drzwi, okien, a także montaż paneli fotowoltaicznych. Prace potrwają do końca czerwca 2020 r.

Ze środków RPO skorzysta również gmina Masłów. Otrzyma ona ponad 1,5 mln zł wsparcia na projekt termomodernizacji hali sportowej w Mąchocicach-Scholasterii i Szkoły Podstawowej w Brzezinach. Docieplone zostaną ściany, wymieniony strop, pojawi się także nowa instalacja odgromowa, okna i drzwi, schody zewnętrzne, panele fotowoltaiczne i instalacja oświetleniowa. Prace remontowe mają się zakończyć w lutym przyszłego roku.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UMWŚ

fot. UMWŚ

reklama