Dofinansowanie na podnoszenie efektywności energetycznej budynków

Wspólny projekt Rzeszowa, Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Łodzi otrzymał grant w wysokości 1,5 mln euro – poinformował Urząd Miasta Rzeszowa (UM). Pieniądze te zostaną przeznaczone na przygotowanie innowacyjnych działań, których celem będzie przede wszystkim podnoszenie efektywności energetycznej budynków.

Podnoszenie efektywności energetycznej ze wsparciem programu NEEST

To świetna wiadomość, że nasz wspólny projekt, przygotowany przez pięć polskich miast, został wysoko oceniony. I znaleźliśmy się w elitarnym gronie europejskich miast, które będą realizowały pilotażowe działania, które przybliżą miasta do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Warte podkreślenia jest to, że w tej misji będą uczestniczyły także takie miasta, jak Barcelona, Rzym Amsterdam, Mediolan – podkreślił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Wsparcie na podnoszenie efektywności energetycznej będzie udzielone w ramach projektu pn. „NEEST – NetZero Emission and Environmentally Sustainable Territories”. Na realizację pilotażowych działań w ramach tego projektu Rzeszów, Warszawa, Kraków, Wrocław i Łódź otrzymały grant w wysokości 1,5 mln euro. Te pieniądze zostaną wykorzystane na przygotowanie projektów i działań, dzięki którym podniesie się m.in. efektywność energetyczna budynków.

Program wystartuje w maju tego roku. Wtedy rozpocznie się także typowanie osiedli i znajdujących się tam budynków, dla których przygotowywane będą indywidualne projekty. Będą to zarówno budynki mieszkalne, jak i użyteczności publicznej a także np. przemysłowe – wskazuje magistrat.

Duże zainteresowanie programem

Do projektu zakwalifikowane zostały w sumie 53 europejskie miasta. Jak zaznacza UM, zainteresowanie udziałem w tym pilotażowym programie było bardzo duże. Złożonych zostało ponad 100 wniosków, obejmujących 159 miast z 33 krajów Unii Europejskiej i krajów stowarzyszonych w ramach programu „Horyzont 2020”.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu