Dofinansowanie do instalacji OZE

Dofinansowanie do instalacji OZE

Władze Rudy Śląskiej ogłosiły wyniki naboru wniosków o dofinansowanie instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) dla indywidualnych użytkowników.

Swój akces zgłosiło ponad 220 właścicieli budynków jednorodzinnych, a Miasto udzieli dotacji na 51 takich urządzeń.

Dofinansowanie do instalacji OZE – zadecyduje losowanie

Podczas oceny zgłoszeń pod uwagę było branych wiele kryteriów. Pomimo tego, z racji tak dużego zainteresowania mieszkańców, wiele wniosków otrzymało tyle samo punktów. Dlatego o kolejności na liście do dofinansowania będzie musiało zdecydować losowanie – podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent miasta. Losowanie odbędzie się 12 września br.

Jest jednak dobra wiadomość dla tych wszystkich, którzy w wyniku losowania „nie załapią się” na wsparcie. Te osoby zostaną „z automatu” zakwalifikowani do drugiego naboru. – O tym, kiedy on nastąpi, zdecyduje ogłoszony przez Urząd Marszałkowski konkurs na wsparcie unijne wykonania takich instalacji. Przypomnę, że pieniądze na instalacje w premierowym naborze również pochodzą ze środków zewnętrznych – informuje Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Natomiast tych właścicieli nieruchomości, którzy otrzymają dofinansowanie teraz, czeka jeszcze szczegółowy wywiad, przeprowadzony przez wyłonionego przez Miasto operatora. Przygotuje on dla każdej instalacji program funkcjonalno-użytkowy.

Następnie Miasto przeprowadzi procedurę wyłonienia firm, które będą realizowały inwestycje.

W tegorocznym naborze dotację otrzyma 51 instalacji, w tym 31 fotowoltaicznych, 15 kolektorów słonecznych oraz pięć pomp ciepła.

Największą korzyścią dla mieszkańców, którzy wezmą udział w realizowanym przez Miasto projekcie, są relatywnie niskie koszty, jakie będą musieli z tego tytułu ponieść. Tak naprawdę właściciele zapłacą jedynie 15% wartości całej instalacji oraz 8% podatku VAT za usługę montażu urządzenia. – Pozostałe koszty pokryte zostaną z dofinansowania, które Miasto pozyskało ze środków unijnych, w łącznej kwocie ponad 1 mln zł. Dodatkowo mieszkańcy odciążeni zostaną od załatwiania spraw związanych z procedurami przygotowania projektu takiej inwestycji, bo te bierze na siebie Miasto – informuje Ewa Wyciślik, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.

Element Miejskiego Planu Gospodarki Niskoemisyjnej

Wykonanie instalacji wpisuje się w realizację zarówno Miejskiego Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, jak i Strategii Rozwoju Miasta Ruda Śląska na lata 2014–2030. Dokumenty te zakładają wykorzystywanie i promocję odnawialnych źródeł energii w mieście. Realizacja tych projektów przyczyni się do poprawy tzw. zysku ekologicznego. Dzięki nim w mieście zredukowana zostanie emisja CO2 w skali roku o 47,3 tony oraz pyłu PM10 o 40 kg na rok.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Ruda Śląska

fot. sozosfera.pl

reklama