Elektryczna komunikacja miejska

Darmowa elektryczna komunikacja miejska

W 2021 r. Lidzbark Warmiński po raz pierwszy w swojej historii uruchomił komunikację miejską. Od początku jest ona bezpłatna, a do jej obsługi samorząd zakupił dwa elektryczne autobusy Yutong. Dzięki inwestycji w dwa kolejne elektrobusy tej marki cała flota obsługująca transport publiczny w Lidzbarku Warmińskim będzie zeroemisyjna. Elektryczna komunikacja miejska to krok w kierunku większej ochrony środowiska – stwierdził Busnex Poland.

Elektryczna komunikacja miejska – Lidzbark Warmiński inwestuje w proekologiczny transport

Warmia i Mazury słyną nie tylko z malowniczych krajobrazów, ale również z inwestycji w zielony transport. Lidzbark Warmiński to pierwszy samorząd z regionu, który postawił na markę Yutong. Czas pokazał, że był to dobry wybór, a na ulice miasta wyjadą kolejne elektryczne autobusy. Co istotne, komunikacja miejska już od pierwszego dnia jest bezpłatna – powiedział Marcin Kucharski, prezes Zarządu Busnex Poland.

Dostarczone przez Busnex Poland dwa 9-metrowe elektryczne autobusy Yutong po raz pierwszy wyjechały na ulice w listopadzie 2021 r. Do ich ładowania służy zielona energia ze źródeł odnawialnych.

Lidzbarczanie szybko przyzwyczaili się do elektrycznych autobusów komunikacji miejskiej i chętnie z nich korzystają. Same pojazdy również sprawdziły się na naszych drogach, dlatego postanowiliśmy kupić kolejne dwa. Stajemy się uzdrowiskiem i naturalnie, wybraliśmy ekologiczny, zielony transport publiczny – stwierdził Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

Jak wskazał dystrybutor pojazdów, Yutong E9, który obsłuży bezpłatną komunikację w Lidzbarku Warmińskim, to niemal 9-metrowy autobus elektryczny. Osiąga na jednym ładowaniu dystans nawet ponad 350 km. Jest wyposażony w automatyczną klimatyzację. Jego niskopodłogowa konstrukcja została dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i o ograniczonej mobilności. Rozwój mobilności i transportu publicznego, w tym zakup elektrobusów, został dofinansowany kwotą niemal 6 mln zł. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Postęp z poszanowaniem środowiska

Dzięki tym środkom kolejne samorządy rozwijają komunikację publiczną, która staje się nie tylko zeroemisyjna, ale również bezpłatna dla mieszkańców i turystów. W dobie zmian klimatu bardzo ważnym zadaniem jest dążenie do zrównoważonego rozwoju, w którym wzrost ekonomiczny nie będzie negatywnie oddziaływał na środowisko naturalne. Zależy nam na rozwoju gospodarczym naszego regionu, ale musi to iść w parze z troską o naturę. To jest nasz priorytet. Dlatego staramy się zachować równowagę pomiędzy postępem przemysłowym a ochroną walorów przyrodniczych, którymi dysponują Warmia i Mazury. Cieszę się, że takie rozwiązania stosują nasze samorządy lokalne, w tym Lidzbark Warmiński. One także umiejętnie i skutecznie korzystają z funduszy unijnych – mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim

Partner Portalu

Partner Portalu