ciepłownia OZE

W Lidzbarku Warmińskim powstała ciepłownia wykorzystująca w 100% OZE

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) przekazało, że 29 maja 2024 r. w Lidzbarku Warmińskim otwarto „ciepłownię przyszłości”. Ciepłownia ta w 100% wykorzystuje odnawialne źródła energii (OZE).

Ciepłownia Przyszłości” – system ciepłowniczy z OZE

System ciepłowniczy w nowej ciepłowni zasilany będzie energią pochodzącą w 100% z OZE. „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE”, powstała w ramach działania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), finansowanego z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR). Jak uważa MKiŚ, dotychczasowe projekty pozwoliły upewnić się, że w polskich warunkach transformacja energetyczna sektora do OZE jest nie tylko możliwa, ale i opłacalna ekonomicznie.

Widząc konieczność zmian na rynku ciepłowniczym, NCBiR przygotowało przedsięwzięcie „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE”. Ma ono na celu przekształcenie istniejącego obecnie systemu w zeroemisyjny system ciepłowniczy. Jak przekazało MKiŚ, zwiększenie jego skali ma być stosunkowo łatwe, co pozwoli na masowe wprowadzanie innowacji stworzonych w NCBiR. To pierwsza tego typu instalacja w Polsce.

Transformacja sektora ciepłownictwa to jeden z naszych priorytetów w MKiŚ. W kolejnych latach przeznaczymy 15 mld zł na finansowanie OZE dla ciepłownictwa systemowego. Będziemy wspierać budowę kolejnych ciepłowni wykorzystujących OZE, to przyszłość dla sektora. Ciepłownia w Lidzbarku Warmińskim jest konkurencyjna pod względem kosztowo-cenowym w porównaniu z ciepłowniami wykorzystującymi paliwa kopalne. Mam nadzieję, że ciepłownia przyszłości szybko zamieni się w ciepłownię codzienności – powiedziała Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska.

Ciepłownia Przyszłości w Lidzbarku Warmińskim to zielona transformacja w praktyce. Nowoczesne technologie oparte na energii odnawialnej, elektryfikacji, magazynach ciepła, cyfryzacji, zaangażowaniu naukowców i sektora ciepłownictwa wyznaczają kierunek, w którym już dziś podążamy. Modernizacja tej ciepłowni pokazała, że transformację można przeprowadzić szybko, a jej koszty, przy dobraniu optymalnych źródeł i technologii ciepła, są niższe niż utrzymywanie węglowo-gazowego status quo. To czyste, bezpieczne i tanie ciepłownictwo, będące jednocześnie stabilizatorem nowego systemu energetycznego Polski – dodała Urszula Zielińska, wiceminister klimatu i środowiska.

Innowacyjna technologia dla ciepłownictwa

Ciepłownictwo w Polsce jest w szczególnie trudnej sytuacji, ponieważ nie da się go zmodernizować do systemów bezemisyjnych w sposób prosty, tzn. poprzez zamianę źródeł ciepła z paliw kopalnych na paliwa odnawialne. W drodze ku zeroemisyjności potrzebne są zmiany systemowe, które są olbrzymim wyzwaniem. W walce o czyste powietrze i innowacyjne rozwiązania NCBR takie wyzwania przyjmuje i z powodzeniem realizuje. Stąd szczególnie istotna jest rola organizacji takich jak NCBR oraz formuła zamówień przedkomercyjnych PCP finansowanych ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój (POIR), dzięki której mamy szansę wspólnie z Partnerami realizować wizje przyszłości wpływające na naszą rzeczywistość – powiedział prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, p.o. dyrektora NCBiR. Ciepłownia będzie ogrzewać i dostarczać ciepłą wodę użytkową do większości budynków na Osiedlu Astronomów w Lidzbarku Warmińskim.

Ciepłownię wyposażono w pompy ciepła z systemem trójstopniowego magazynowania ciepła. Maksymalizują one wykorzystanie energii elektrycznej wyprodukowanej z zależnych od pogody źródeł OZE. Sezonowe magazynowanie ciepła równocześnie w niskotemperaturowym magazynie gruntowym oraz wysokotemperaturowym magazynie wodnym zapewnia efektywną pracę pomp ciepła zasilających sieć ciepłowniczą. Pompy ciepła zintegrowano z trzema dolnymi źródłami – powietrznymi wymiennikami ciepła, niskotemperaturowym magazynem gruntowym oraz wysokotemperaturowym magazynem wodnym. System zasilany jest energią elektryczną pochodzącą z farmy fotowoltaicznej, instalacji PVT oraz kolektorów słonecznych. W zimowe noce system wspiera energia elektryczna dostarczana z Krajowej Sieci Elektroenergetycznej, w tym energia elektryczna zakupiona z gwarancją pochodzenia z OZE w ramach kontraktów Power Purchase Agreement. Jak przekazało MKiŚ, instalacja pozwala efektywnie skonsumować nadwyżki energii elektrycznej coraz częściej pojawiających się w sieci elektroenergetycznej a pochodzących z instalacji OZE. Obecnie olbrzymie ilości tej energii pozostają niewykorzystane, a mogłyby zostać zagospodarowane w systemach ciepłowniczych w całej Polsce – dodał resort.

Na podstawie www.gov.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu