Budynek pasywny wyposażony w OZE

Budynek pasywny wyposażony w OZE, czyli nowe przedszkole w Mielcu

Niemal 16 mln zł kosztowała budowa Przedszkola Miejskiego nr 20 w Mielcu – jak zaznacza Urząd Miejski w Mielcu (UM) – najnowocześniejszej placówki w regionie. Przedszkole zyskało budynek pasywny wyposażony w OZE (odnawialne źródła energii).

Budynek pasywny wyposażony w OZE przekazany do użytku

Oficjalnego przekazania kluczy na ręce Bożeny Kochanowskiej, dyrektor przedszkola, 28 sierpnia br. dokonał Jacek Wiśniewski, prezydent Mielca.

To bardzo ważne wydarzenie z perspektywy wszystkich mieszkańców Mielca. Nasze miasto zyskało kolejny budynek, z którego możemy być dumni i którym możemy się pochwalić. Od teraz, przedszkole Miejskie nr 20, obok Miejskiej Biblioteki Publicznej to wizytówka Mielca. Jestem przekonany, że innowacyjność budynku oraz wysoki poziom kadry przedszkolnej przełożą się na jeszcze wyższy poziom rozwoju naszych najmłodszych mieszkańców – powiedział prezydent Wiśniewski.

Budynek pasywny wyposażony w OZE z dofinansowaniem unijnym

Oficjalnemu otwarciu przedszkola towarzyszyło jeszcze jedno, bardzo istotne wydarzenie – podpisanie umowy o dofinasowanie inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 (RPO). Budowa Przedszkola Miejskiego nr 20 była bowiem jednym z przedsięwzięć wybranych przez Zarząd Województwa do dofinansowania w związku z realizacją planów niskoemisyjnych w ramach RPO – dodaje mielecki magistrat. Jak tłumaczy UM, Zarząd Województwa rozdysponował środki na tzw. budynki pasywne. Przy czym na dofinansowanie projektów wstępnie przeznaczonych było 12 mln zł. Jednak konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a wymogi spełniło siedmiu wnioskodawców. W związku z tym Zarząd zdecydował o zwiększeniu kwoty dedykowanej tym projektom na ponad 15 mln zł, wykorzystując wszystkie dostępne wówczas w działaniu wolne środki. Pozwoliło to na przyznanie dofinansowania na realizację trzech projektów, wśród których znalazło się mieleckie przedsięwzięcie.

Miasto Mielec wnioskowało o dofinansowanie prawie 7,8 mln zł. Wstępnie przyznano środki mniejsze – w kwocie 6,2 mln zł – z zaznaczeniem, że jeśli pojawią się oszczędności kwota ta zostanie uzupełniona. Marszałek województwa podjął starania w Komisji Europejskiej o zwiększenie dostępnej kwoty, która zgodziła się na pełne dofinasowanie wszystkich siedmiu budynków pasywnych.

Budynek pasywny wyposażony w OZE – fotowoltaika i pompa ciepła

W miniony piątek Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego i prezydent Wiśniewski podpisali umowę na pełną kwotę dofinansowania innowacyjnego przedszkola w Mielcu. Skąd określenie „innowacyjny”? Magistrat użył tego słowa, bowiem budynek przedszkola będzie energooszczędny i wyposażony w odnawialne źródła energii (OZE), czyli w pompy ciepła i fotowoltaikę. Eksploatacja przedszkola nie będzie się wiązała z emisją zanieczyszczeń do powietrza także ze względu na to, że poza OZE ciepło zapewni węzeł miejskiej sieci ciepłowniczej.

To ciekawe i innowacyjne projekty, dlatego postanowiliśmy przeznaczyć na nie wszystkie dodatkowe dostępne pieniądze, tym bardziej, że zostały bardzo wysoko ocenione przez ekspertów. W ramach niniejszego konkursu, poza Mielcem, pasywne przedszkola powstaną jeszcze w Woli Zarczyckiej koło Nowej Sarzyny i w Stalowej Woli, a także żłobek w Besku. Ponadto w Lubaczowie wybudowany zostanie pasywny basen, z którego korzystać będą uczniowie okolicznych szkół. Wybór projektów bardzo cieszy, bo to inwestycja w najmłodsze pokolenia. Liczę, że w przyszłości pojawią się kolejne możliwości wsparcia innych projektów z list rezerwowych np. dotyczących OZE – powiedział marszałek Ortyl.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM w Mielcu

reklama

reklama

 

partner merytoryczny