Budowa nowych kotłów na biomasę w Suwałkach

Ponad 130 mln zł kosztować będzie budowa nowych kotłów parowych zasilających turbozespół Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Suwałkach (PEC). Instalację będzie zasilać biomasa. To, jak podał Urząd Miejski w Suwałkach (UM), w znacznym stopniu ograniczy spalanie węgla. Tym samym zmniejszona zostanie konieczność wykupu uprawnień do emisji CO2.

Rewolucja w zakresie paliw stosowanych w Suwałkach

Szczegóły dotyczące inwestycji przedstawili podczas konferencji prasowej Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk oraz Michał Buczyński, prezes PEC-u.

– Bardzo cieszę się, że na tę inwestycję pozyskaliśmy wsparcie finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. To 50 mln zł dotacji i 55 mln zł preferencyjnej pożyczki. Dzięki tym środkom inwestujemy w suwalską ciepłownię, unowocześniając jej działalność – mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. – W połączeniu z zaplanowaną do budowy spalarnią odpadów możemy mówić o prawdziwej rewolucji w zakresie paliw, które będą ogrzewać mieszkania naszych mieszkańców. Po zakończeniu tych dwóch inwestycji zapotrzebowanie na węgiel w ogólnym rozrachunku wyniesie tylko 10% – dodał prezydent miasta.

Projekt pn. „Budowa kotłowni wyposażonej w kotły biomasowe parowe zasilające istniejący turbozespół i wymiennik podturbionowy w PEC w Suwałkach Sp. z o.o.” obejmuje kompleksową realizację inwestycji. W jej ramach ujęto zaprojektowanie, budowę, uruchomienie i przekazanie do eksploatacji kotłowni biomasowej parowej. Będzie ona stanowić integralną część Ciepłowni Głównej.

– Już mamy ogłoszony przetarg na tę inwestycję z terminem otwarcia ofert na koniec lutego. Chcemy na przełomie marca i kwietnia podpisać umowę z wybranym wykonawcąZakończenie tej inwestycji planowane jest na początek 2026 roku. Szacujemy, że całość prac pochłonie 135 mln zł – podsumował prezes Buczyński.

Budowa nowych kotłów – co przewiduje projekt?

Projekt przewiduje budowę nowej, kompletnej instalacji. Będzie ona obejmować m.in.: budowę dwóch (bliźniaczych) nowych kotłów parowych z przedpaleniskami opalanymi biomasą i produkujących parę dla potrzeb istniejącego turbozespołu o mocy 7,35 MWe. W omawianym układzie zastosowanie znajdzie biomasa w formie zrębków drzewnych.

Według UM, realizacja kolejnej inwestycji z wykorzystaniem biomasy oraz planowanej spalarni pozwoli na ograniczenie spalania węgla w ciągu roku do poziomu 10% zapotrzebowania na ciepło oraz w 100% dla produkcji energii elektrycznej.

Na podstawie um.suwalki.pl

fot. UM w Suwałkach

Partner Portalu

Partner Portalu