Budowa farmy wiatrowej o mocy 30 MW

Budowa farmy wiatrowej o mocy 30 MW

Rozpoczyna się budowa farmy wiatrowej o mocy 30 MW, która zlokalizowana będzie w woj. łódzkim. Inwestycja ma zostać zakończona latem 2022 r., a jak dodaje TAURON – projekt Piotrków został zakupiony przez to przedsiębiorstwo energetyczne w grudniu ubiegłego roku.

Budowa farmy wiatrowej o mocy 30 MW elementem Zielonego Zwrotu TAURONA

Ta inwestycja to nowe otwarcie Zielonego Zwrotu TAURONA. Nasza organizacja zbuduje w tym miejscu farmę wiatrową od zera. Inwestycja ta nie jest więc efektem akwizycji. Tak realizowane inwestycje w OZE to już nie tylko konieczność biznesowa, ale i odpowiedź na oczekiwania naszych klientów i otoczenia, w którym funkcjonujemy. Konsekwentnie realizujemy założenia Zielonego Zwrotu TAURONA. Przekazujemy do eksploatacji nowe farmy fotowoltaiczne, przyłączamy do sieci elektroenergetycznej dziesiątki tysięcy prosumenckich instalacji fotowoltaicznych, a także rozwijamy energetykę wiatrową – wyjaśnia Wojciech Ignacok, prezes TAURON Polska Energia.

Budowa farmy wiatrowej o mocy 30 MW jest realizowana przez konsorcjum złożone z firmy MEGA, jako lidera, i sółkę P&Q.

TAURON w grudniu 2020 r. zakupił – poprzez nabycie spółki WIND T1 – projekt farmy wiatrowej Piotrków o docelowej mocy 30 MW. Na elektrownię zlokalizowaną na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica, w powiecie piotrkowskim, składać się będzie 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW. Elektrownia wiatrowa ma wyprodukować 90 GWh rocznie, co zaspokoi zapotrzebowanie 35 tys. gospodarstw domowych.

Budowa farmy wiatrowej o mocy 30 MW to nie wszystko

Przy okazji TAURON wskazuje, że w 2019 r. podwoił swoje moce wiatrowe poprzez akwizycję pięciu elektrowni wiatrowych w północnej Polsce. Aktualnie przediębiorstwo energetyczne dysponuje dziewięcioma farmami, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 380,75 MW. TAURON podkreśla także, iż zamierza również realizować inwestycje typu offshore na Morzu Bałtyckim.

Wraz ze zwiększaniem mocy w wietrze, TAURON równolegle realizuje projekty budowy elektrowni fotowoltaicznych. W grudniu ubiegłego roku w Jaworznie, na terenie dawnej elektrowni węglowej, TAURON uruchomił pierwszą farmę fotowoltaiczną budowaną w ramach programu TAURON PV. Program ten zakłada uruchomienie farm fotowoltaicznych o mocy do 150 MW. Farmy powstają na terenach poprzemysłowych należących do Grupy TAURON, a w pierwszym kwartale 2021 r. do użytku oddana zostanie także elektrownia fotowoltaiczna Choszczno I – zapowiada firma.

Na podstawie media.tauron.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie lustracyjne)

reklama

reklama

 

reklama

partner merytoryczny