Budowa elektrowni fotowoltaicznej

Budowa elektrowni fotowoltaicznej w technologii 4.0

Firma KGHM Polska Miedź, poinformowała, że KGHM ZANAM rozpoczął realizację jedynej w Polsce takiej inwestycji, jaką jest budowa elektrowni fotowoltaicznej w technologii 4.0. W pobliżu budowy stanęła już w pełni funkcjonalna minielektrownia. Złożona z kilkudziesięciu paneli fotowoltaicznych instalacja już teraz stanowi punkt ładowania ZANPER-a, wozu transportowego z napędem elektrycznym – dodaje KGHM.

Budowa elektrowni fotowoltaicznej – obiekt w pełni zinformatyzowany i zautomatyzowany

Elektrownia fotowoltaiczna KGHM ZANAM będzie funkcjonować w oparciu o technologię 4.0, co oznacza obiekt w pełni zinformatyzowany i zautomatyzowany, wyposażony w wirtualną dyspozytornię (Control Room) i wybudowany zgodnie z zalecanymi przez Międzynarodową Agencję Energii kierunkami rozwoju energetyki fotowoltaicznej – wyjaśnia KGHM.

Firma dodaje, że system monitorowania wysokiej rozdzielczości umożliwia diagnostykę stanu technicznego i zdalne wykrywanie usterek przez całą dobę i siedem dni w tygodniu. Przy monitoringu stanu paneli fotowoltaicznych oraz inwerterów wykorzystywane będą zaawansowane algorytmy analityczne oparte na przetwarzaniu ogromnych zbiorów danych, uczeniu maszynowym i metodach sztucznej inteligencji.

Budowa elektrowni fotowoltaicznej to dla nas duży krok w kierunku samowystarczalności energetycznej przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. To istotny element polityki niskoemisyjnej gospodarki energetycznej KGHM i korzyść dla lokalnej społeczności – powiedział Bernard Cichocki, prezes KGHM ZANAM.

Budowa elektrowni fotowoltaicznej w technologii 4.0 ma się zakończyć jeszcze w 2020 r., a roczny poziom produkowanej energii ma wynieść ok. 3 GWh.

Budowa elektrowni fotowoltaicznej element strategii do 2030 r.

Zgodnie ze strategią KGHM Polska Miedź, do 2030 r., aż połowę zapotrzebowania na energię firma ma pokryć z własnych źródeł, w tym z odnawialnych źródeł energii (OZE). Przy okazji KGHM wskazuje, że oprócz inwestycji, jaką jest budowa elektrowni fotowoltaicznej w technologii 4.0, prowadzi jeszcze dwa projekty fotowoltaiczne: na terenie Oddziału Zakład Hydrotechniczny oraz przy Hucie Miedzi Głogów.

Elektrownia fotowoltaiczna w technologii 4.0 zajmie obszar 39535 m2 i będzie wyposażona w 9534 sztuki paneli fotowoltaicznych, których powierzchnia to 2,2-krotność powierzchni pełnowymiarowego boiska piłkarskiego, a łączna długość ustawionych w rzędzie paneli to ponad 15 km. Z kolei łączna długość wykorzystanych w elektrowni przewodów – to 142 km, a waga miedzi w przewodach – 4,3 tony. Docelowa moc elektrowni ma sięgnąć 3,146 MWp, a roczny poziom produkcji energii – ok. 3 GWh.

Na podstawie media.kghm.com

fot. KGHM Polska Miedź

reklama

 

partner merytoryczny