Budowa dwóch farm fotowoltaicznych z finansowaniem

Firma PAD RES (PR) poinformowała, że podpisała umowę finansowania z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR-em) na łączną kwotę 240 milionów złotych. Środki te zostaną przeznaczone na budowę dwóch farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 117 MW. Elektrownie słoneczne powstaną w północnej Polsce.

Budowa dwóch farm fotowoltaicznych o planowanej mocy 117 MW

Finansowanie pozyskane od PFR-u zostanie przeznaczone na dwie nowe inwestycje PR w województwie pomorskim. Budowa dwóch farm fotowoltaicznych zostanie zrealizowana w okolicach miejscowości Sztum i Mikołajki Pomorskie. Powierzchnia planowanych farm fotowoltaicznych to ok. 140 ha, a ich łączna, docelowa moc to 117 MW. Ma ona pozwolić na zasilenie w czystą energię 65 tys. polskich gospodarstw domowych.

Dzięki współpracy partnerzy będą dążyć do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju, promując proekologiczne źródła energii oraz redukcję emisji CO2 w Polsce. Ma to pozytywnie wpłynąć na jakość życia mieszkańców regionu oraz przyczynić się do osiągnięcia krajowych celów klimatycznych na kolejne dekady.

We wrześniu 2021 r. większość udziałów PR zostało objętych przez Griffin Capital Partners i Kajima Europe. Od tego czasu spółka aktywnie zarządza swoim portfolio projektów z sektora energii odnawialnej – podkreśla PR.

Generalnym wykonawcą obu inwestycji jest firma Electrum, Climate Tech Business. PAD RES zaznacza, że współpracowała już wcześniej z Electrum. Miało to miejsce przy budowie farmy fotowoltaicznej Genowefa o mocy 35 MW, zlokalizowanej w Kleczewie, w centralnej Polsce.

Finansowanie z PFR-u w wysokości 240 mln zł

– Wierzymy, że współpraca z PFR wzmocni naszą pozycję na rynku. Niedawno ogłosiliśmy rozpoczęcie dwóch nowych inwestycji w województwie pomorskim. A teraz z radością możemy poinformować, że otrzymały one finansowanie z PFR w wysokości 240 milionów złotych. Bardzo dziękujemy za zaufanie i wierzymy, że dzięki partnerstwu z PFR nie tylko powiększymy nasze portfolio, ale również przyczynimy się do dalszego rozwoju sektora energii odnawialnej w Polsce – powiedział Michał Pryca, Chief Financial Officer w PR.

 Systematycznie rozwijamy nasze portfolio, na które składają się inwestycje w projekty fotowoltaiczne i wiatrowe na różnym etapie zaawansowania. Zarówno w fazie deweloperskiej, jak i gotowe do budowy, których łączna zabezpieczona moc przyłączeniowa przekracza 500 MW. Finansowanie z PFR pozwoli nam kontynuować realizację naszej strategii koncentrującej się na dalszym rozwoju portfolio OZE w Polsce – zaznaczył Tomasz Mrowczyk, Co-Managing Partner w Griffin Capital Partners.

– Finansowanie od PFR dowodzi silnej pozycji PAD RES na rynku i potwierdza, że jest godnym zaufania deweloperem w obszarze OZE w Polsce. Długoterminowe inwestycje w zrównoważony rozwój mają kluczowe znaczenie dla strategii biznesowej Kajima, której elementem jest tworzeniem projektów energii odnawialnej i wspieranie zielonej transformacji Polski – tłumaczy Chris Gill, Investments Director & Head of Renewables w Kajima.

Budowa dwóch farm fotowoltaicznych – krok w stronę bezpieczeństwa energetycznego

– W PFR priorytetowo traktujemy inwestycje w zrównoważony rozwój. Jednym z naszych strategicznych celów jest wspieranie transformacji energetycznej Polski poprzez inwestycje w projekty OZE. Naszym zadaniem jest wspieranie polskich firm działających w tej branży, bo każda z inwestycji w zieloną energię jest ważnym krokiem w stronę bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju – dodał Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Zarządu PFR-u.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. PAD RES

Partner Portalu

Partner Portalu