Budowa dużej elektrowni fotowoltaicznej

Budowa dużej elektrowni fotowoltaicznej

Firma Energa z Grupy Orlen poinformowała, że rozpoczyna kolejną inwestycję w odnawialne źródła energii (OZE). Na terenach pokopalnianych w gminie Przykona, gdzie zbudowano nowoczesną farmę wiatrową, planowana jest budowa dużej elektrowni fotowoltaicznej (PV). Jak podaje Energa, nowy projekt PV „Gryf”, o mocy 19,83 MW, przygotowany jest do udziału w aukcji OZE w 2020 r.

Spółka Energa OZE rozpoczęła proces wyboru generalnego wykonawcy farmy fotowoltaicznej PV „Gryf”, a w przypadku wygrania tegorocznej aukcji OZE inwestycja ma być oddana do eksploatacji w przyszłym roku.

Czysta energia ze słońca, czyli budowa dużej elektrowni fotowoltaicznej

Nowa elektrownia fotowoltaiczna będzie utworzona z ok. 70 tys. paneli polikrystalicznych PV, a ich łączna moc ma wynieść 19,83 MW. Projekt zakłada, że farma będzie eksploatowana co najmniej przez 25 lat. – Posiadamy know-how, kompetencje i wieloletnie doświadczenie w zakresie budowy i eksploatacji OZE, w tym farm fotowoltaicznych. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić wysoką jakość oraz dynamiczne tempo wykonania tego typu instalacji wytwórczych – mówi Piotr Meler, prezes Zarządu Energa OZE.

31 lipca 2020 r. spółka Energa OZE rozpoczęła proces wyboru generalnego wykonawcy inwestycji i jak zapewnia Energa, prace, których celem jest budowa dużej elektrowni fotowoltaicznej, przebiegają zgodnie z harmonogramem. Przewiduje on finał prac przy inwestycji na koniec 2021 r.

Nowa elektrownia fotowoltaiczna powstaje na terenach zrekultywowanych po kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Adamów (pow. turecki). Tam, gdzie wcześniej wydobywano węgiel brunatny, teraz rozwijana jest produkcja czystej energii – zaznacza Energa i dodaje, że dla gminy inwestycje te są szansą na zagospodarowanie pokopalnianych terenów i rozwój gospodarczy.

Na podstawie media.energa.pl

fot. Energa

reklama