nie zatrzyma fotowoltaicznej hossy

Brak dopłat nie zatrzyma fotowoltaicznej hossy

Firma ML System podkreśla, że zachowuje optymizm w zakresie rozwoju krajowego rynku fotowoltaiki w najbliższych latach. I dodaje, że pomimo spodziewanej, nawet w tym roku, realizacji zakładanego budżetu programu „Mój Prąd” brak dopłat nie zatrzyma fotowoltaicznej hossy. Spółka dodaje jednak, powołując się na raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce”, że do podtrzymania obecnie obserwowanego, korzystnego trendu w branży konieczne będą jednak dodatkowe działania rządu.

Wyczerpanie budżetu programu „Mój Prąd” nie zatrzyma fotowoltaicznej hossy

Przy zachowaniu aktualnego tempa składania wniosków do NFOŚiGW o dofinansowanie z programu „Mój prąd” jest bardzo prawdopodobne, że zakładany budżet 1 mld zł zostanie zrealizowany jeszcze w tym roku. Widzimy jednak ogromny potencjał do dalszego, dynamicznego wzrostu rynku prosumenckiego w Polsce. Zakładamy, że zapoczątkowana przez rządowy program „Mój prąd” hossa na rynku klasycznej fotowoltaiki będzie kontynuowana, biorąc pod uwagę rosnące ceny energii z jednej strony, a wyraźny spadek kosztów technologii i relatywnie szybki zwrot poniesionych nakładów na PV z drugiej – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System, powołując się na wyliczenia portalu wysokienapiecie.pl, zgodnie z którymi – na bazie danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), dziennie (w dni powszednie) w ramach programu „Mój prąd” składanych jest średnio 650 wniosków.

Konieczne będą dodatkowe działania rządu

Program „Mój prąd” w połowie lipca osiągnął półmetek, kiedy złożono 100 tys. wniosków – przypomina firma oferująca systemy fotowoltaiczne. Wylicza też, że moc zainstalowana w krajowych źródłach PV wyniosła na 1 sierpnia 2020 r. 2261,3 MW, co oznacza wzrost rok do roku o 156,2%. Zgodnie z tegoroczną prognozą przedstawioną w raporcie Instytutu Energetyki Odnawialnej, „Rynek fotowoltaiki w Polsce”, już w 2025 r. całkowita moc zainstalowana w fotowoltaice może wynieść 7,8 GW, osiągając poziom zakładany w Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) na 2030 r.

Firma dodaje, że we wspomnianym raporcie podkreślono także, iż do podtrzymania obecnie obserwowanego, korzystnego trendu w branży konieczne będą dodatkowe działania rządu, m.in. ukierunkowane na przyśpieszenie wdrożenia dyrektyw unijnych i przygotowanie do szybkiej absorpcji nowych środków Unii Europejskiej w obszarze fotowoltaiki. Pierwszym okresem próby mogą być lata 2023-2024, gdy aktualnie funkcjonujące systemy wsparcia – np. „Mój prąd”, ulga termomodernizacyjna czy program „Czyste powietrze” – nie będą już działać lub ich budżety będą bliskie wyczerpaniu.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny