Boom na pompy ciepła u naszych zachodnich sąsiadów

W Niemczech obserwowany jest boom na pompy ciepła. Wdrożony tam program zachęt skłania właścicieli domów do dekarbonizacji ogrzewania, oferując 40% zwrotu kosztów zakupu i instalacji pomp ciepła. To tylko jedno z wielu europejskich rozwiązań, które umożliwiają uzyskanie dopłaty na te urządzenia. Rozwiązania takie wpisują się w szerszy unijny plan redukcji emisji CO2 – podał serwis Prowly.com.

Niemcy chcą być liderem w obszarze redukcji emisji

Jak podał Prowly.com, Niemcy chcą być liderem w obszarze redukcji emisji. Wprowadzili więc prawo, które wymaga, aby od 2024 r. każdy nowy system grzewczy w Niemczech był w 65% zasilany energią odnawialną. Nowe przepisy znacznie wpłyną na branżę nieruchomości. Zmienią podejście do projektowania i zwiększą znaczenie rozwiązań oszczędzających wodę i energię. Takich jak pompy ciepła, zbiorniki na wodę i fotowoltaika.

Boom na pompy ciepła nie tylko w Niemczech

Jak informuje Prowly.com, pompy ciepła są także coraz popularniejsze w Norwegii, Szwecji i Finlandii. W Polsce sprzedaż tych urządzeń zwiększyła się o 120% w porównaniu z rokiem 2021. Pomimo to, że rynek pomp ciepła w Polsce rośnie, daleko nam jeszcze do poziomu innych europejskich krajów. Jednak inwestorzy i deweloperzy zdają sobie coraz bardziej sprawę z tego, że dekarbonizacja ma wpływ na ich wyniki finansowe. Ze względu na to mocniej interesują się prośrodowiskowymi rozwiązaniami.

Pompy ciepła są efektywne w różnych warunkach temperaturowych i mogą znacznie obniżyć rachunki za energię. Niestety na przeszkodzie rozwoju ich rynku może stanąć brak wykwalifikowanych instalatorów, którzy zamontują pompę ciepła i przeszkolą jej użytkowników.

– Boom na pompy ciepła w Niemczech i innych krajach Europy pokazuje jeszcze jedną ciekawą tendencję. A mianowicie zaczyna brakować wykwalifikowanych instalatorów, specjalistów, techników, którzy zapewnią instalację i edukację właścicieli co do odpowiedniego użytkowania – zwraca uwagę Marcin Kosieniak, specjalista MEP, współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

Na podstawie: stories.prowly.com

fot. HarmvdB z Pixabay

Partner Portalu

Partner Portalu