Biomasa

Biomasa z korupcją w tle

Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) poinformowało, że jego agenci ze Szczecina, na polecenie prokuratora, zatrzymali kolejne dwie osoby w śledztwie dotyczącym korupcji przy dostawach biomasy do Zespołu Elektrowni Dolna Odra – Elektrownia Szczecin.

Jak zaznacza CBA, szczecińska delegatura Biura, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, prowadzi śledztwo w sprawie korupcji przy dostawach paliwa do pieca zasilanego biomasą.

Biomasa w obszarze zainteresowań CBA

Istnieją podejrzenia, formułowane przez śledczych i prokuraturę, że w zamian za łapówki w Zespole Elektrowni przyjmowano surowiec, który nie spełniał wymogów jakościowych i norm technicznych. Według CBA, pracownicy odpowiedzialni za nadzór nad jakością paliwa potwierdzali, że ciężarówki są wypełnione odpowiednią technicznie biomasą, a w rzeczywistości było inaczej.

W związku z podejrzeniami, na polecenie prokuratora agenci CBA ze Szczecina zatrzymali kolejne dwie osoby – byłego pracownika elektrowni oraz kierowcę dostarczającego złej jakości biomasę. Obaj usłyszeli w prokuraturze zarzuty o charakterze korupcyjnym.

Przy okazji CBA przypomina, że już wcześniej na polecenie prokuratora funkcjonariusze Biura zatrzymali w tym śledztwie 40 osób, m.in. biznesmenów i pracowników Zespołu Elektrowni Dolna Odra – Elektrownia Szczecin. Wśród nich byli kierowcy ciężarówek oraz przedstawiciele producentów biomasy.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zaznacza, iż ówczesny główny inżynier elektrowni został zatrzymany na gorącym uczynku przyjęcia łapówki w wysokości 50 tys. zł. W wyniku przeszukań zabezpieczono ponad 100 tys. zł w pomieszczeniach służbowych pracowników elektrowni.

Proceder, jak wskazują ustalenia śledczych, mógł spowodować wielomilionowe straty na szkodę spółki Skarbu Państwa – Polskiej Grupy Energetycznej – podsumowuje CBA.

Na podstawie www.cba.gov.pl

fot. CBA

reklama

 

reklama