Pierwsza biogazownia grupy

Pierwsza biogazownia grupy w budowie

Firma E.ON Polska za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej (PAP) przekazała informację. Wynika z niej, że w 2024 r. firma otworzy swoją pierwszą biogazownię w naszym kraju. Obiekt o mocy zainstalowanej 1 MWe w wysokosprawnej kogeneracji zostanie uruchomiony niedaleko Pułtuska. Pierwsza biogazownia grupy w Polsce, wg zapewnień firmy, wpisuje się w strategię firmy E.ON.

Pierwsza biogazownia Grupy E.ON Polska w budowie

Transformacja sektora energetycznego stawia przed branżą wiele wyzwań, którym sprostanie wymagać będzie czasu i poszerzenia wykorzystywanych technologii. Dużą szansą jest budowa zróżnicowanych, odnawialnych źródeł energii (OZE). Według firmy, chodzi o to, by w coraz większej skali sięgać nie tylko po fotowoltaikę i źródła wiatrowe, lecz także po biogaz. W naszym kraju jesteśmy jeszcze daleko od wykorzystania pełnego potencjału ostatniego z ww. źródeł. Dlatego E.ON Polska, mając bogate międzynarodowe doświadczenie Grupy E.ON w tym segmencie, rozpoczął pierwszą tego typu inwestycję.

– Jako nowoczesna grupa energetyczna staramy się w każdym obszarze naszej działalności mieć na względzie zazielenianie naszego portfela ofertowego. Widzimy duży potencjał w rozwoju źródeł biogazowych w Polsce i chcemy dalej inwestować w ten obszar – powiedział Artur Stawiarski, dyrektor ds. strategii i rozwoju przedsiębiorstwa w E.ON Polska. – Biogazownia niedaleko Pułtuska jest naszym pierwszym i na pewno nie ostatnim projektem w tym segmencie. Wierzymy w dywersyfikację źródeł OZE, co oznacza również inwestycje w takie, które mogą pracować z pełnią swoich możliwości niezależnie od pogody – dodał.

Przy realizacji tej inwestycji polska spółka skorzysta z międzynarodowego doświadczenia Grupy E.ON.

Biopaliwo z potencjałem

Według dostępnych danych możliwości produkcji biogazu z odpadów w Polsce kształtują się na poziomie niemal 13-15 mld m3 rocznie. Jak podała firma, odpowiada to ok. 8 mld m3 biometanu. Spółka porównuje sytuację w Polsce i Niemczech, gdzie biogaz produkuje się w niemal 9900 zakładach (o mocy 5900 MWe). Dla odmiany w Polsce jest jedynie 160 takich jednostek (152 MWe). Ta sytuacja może się wkrótce zmienić. Sektor biogazu cieszy się bowiem coraz większym zainteresowaniem inwestorów – zaznaczyła spółka.

W ramach rozwoju swojego potencjału na rynku biogazowym E.ON Polska nawiązał współpracę ze spółką Biowatt. Spółka ta opracowała projekt biogazowni rolniczej i będzie odpowiedzialna za jej prowadzenie w dwóch pierwszych latach funkcjonowania.

Niskoemisyjne rozwiązania jutra

Otwarcie biogazowni będzie kolejnym krokiem w stronę zrównoważonej przyszłości terenów miejsko-wiejskich i przemysłowych – wskazała spółka.

– Miasta i przemysł na znacząco wyższym niż dotąd poziomie będą potrzebować energii. Chcemy rozpocząć nową podróż w kierunku neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla przyszłości w Polsce. Takim początkiem jest właśnie pierwszy na terenie naszego kraju zakład biogazowni rolniczej, dzięki której E.ON dostarczy „zieloną” energię do sieci pod koniec 2024 r. – podsumował Jakub Roszkiewicz, prezes E.ON Polska Solutions.

Zakład będzie pracować ok. 8 tys. godzin w skali roku i wyprodukuje w tym czasie ok. 8 GWh „zielonej” energii. Wydajność na tym poziomie pozwoli na pokrycie zapotrzebowania energetycznego np. małego zakładu przemysłowego. W odróżnieniu od instalacji fotowoltaicznych i farm wiatrowych biogazownie są niezależne od warunków atmosferycznych i mogą nieprzerwanie generować energię elektryczną. Stawia to je na jednej z najwyższych pozycji wśród odnawialnych źródeł energii, w kategorii stabilności i przewidywalności pozyskiwania energii.

Pierwsza biogazownia grupy E.ON, czyli energia w parze z GOZ

E.ON Polska planuje działanie biogazowni w zgodzie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Pierwsza biogazownia grupy będzie wykorzystywała substraty biomasy rolniczej i odpady. Materiał pofermentowy biogazownia będzie dystrybuowała jako bogaty w mikroelementy nawóz na potrzeby miejscowych rolników. Pozwoli to zarówno wesprzeć okoliczną społeczność, jak i zmniejszyć ślad węglowy związany z jego transportem, gdyż zostanie wykorzystany lokalnie.

Ponadto wszystkie procesy odbywać się będą w hermetycznych warunkach pod przykrytymi zbiornikami. Dzięki temu zakład nie będzie źródłem intensywnych, nieprzyjemnych zapachów.

Prace przy budowie obiektu ruszyły, a zakończenie inwestycji i uruchomienie produkcji energii planowane jest na koniec 2024 r. – podała PAP.

Na podstawie pap-mediaroom.pl (źródło informacji: E.ON Polska)

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu