biogaz i nawóz

Biogazownia wyprodukuje biogaz i nawóz

W Bydgoszczy na terenie spółki ProNatura powstanie biogazownia, która bioodpady z terenu Miasta i okolicznych gmin zamieni w biogaz i nawóz.

Biogaz i nawóz – podstawowe założenia bydgoskiego projektu

Spółka ProNatura będzie realizować projekt pn. „Instalacja Recyklingu Organicznego Poprzez Fermentację Bioodpadów”. Jego celem jest stworzenie zaplecza technicznego umożliwiającego efektywne przetwarzanie (recykling) zbieranych selektywnie odpadów biodegradowalnych. Chodzi o bioodpady pochodzące ze strumienia odpadów komunalnych, które mają być przetwarzane w zgodzie z przepisami krajowymi i Unii Europejskiej. Recykling odpadów biodegradowalnych ma skutkować zmniejszeniem ilości odpadów komunalnych podlegających składowaniu.

Kluczowym punktem projektu jest stworzenie silnego centrum gospodarki odpadami poprzez rozbudowę Zakładu Gospodarki Odpadami w Bydgoszczy. Zakończenie zadania planuje się w 2026 r. Szacowana wartość całkowitych nakładów inwestycyjnych netto wynosi ok. 126 mln zł. Natomiast dofinansowanie pozyskane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) to ok. 60 mln zł!

– Miasto Bydgoszcz, rozwijając infrastrukturę, dąży do zapewnienia samowystarczalności w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych dla wszystkich gmin Metropolii Bydgoszcz. Budowa biogazowni, która przetworzy bioodpady z gmin w ekologiczną energię, stanowi kolejny krok w realizacji tego celu. Instalacja ta znacząco przyczyni się do zwiększenia ilości odpadów biodegradowalnych poddanych recyklingowi, co oznacza mniej składowanych odpadów. To z kolei będzie miało pozytywny wpływ na środowisko i komfort życia mieszkańców miasta. Na realizację tego zadania pozyskaliśmy niemal połowę pieniędzy ze środków zewnętrznych, co oznacza 60 mln zł dofinansowania – powiedział Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Co będzie wytwarzać bydgoska biogazownia?

– Biogazowania bydgoskiej ProNatury, powstająca w ramach ww. projektu ma być zlokalizowana przy ul. Prądocińskiej. Z dala od zabudowy mieszkaniowej, przy drodze krajowej nr 10. Zdecydowana większość strumienia odpadów trafiającego do tej instalacji poddana zostanie recyklingowi, co w konsekwencji przyczyni się do zredukowania masy odpadów przeznaczonej do składowania – podkreślił dr inż. Jarosław Bańkowski, wiceprezes Zarządu MKUO ProNatura.

Biogazownie rozwiązują problem z bioodpadami, z których powstaje biometan, służący do produkcji energii. W efekcie końcowym otrzymywany jest też proekologiczny nawóz. Funkcjonowanie biogazowni ProNatury pozwoli ponadto na zapewnienie odpowiednich wskaźników recyklingu, których niespełnianie grozi karami finansowymi – zaznaczyła bydgoska spółka.

Skąd będą pochodzić bioodpady?

Miasto zapewnia gotowość do zagospodarowania odpadów „bio” z całego terenu Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz. W skład organizacji obok Bydgoszczy wchodzi szereg jednostek samorządu terytorialnego. Są to gminy: Barcin, Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Kcynia, Koronowo, Łabiszyn, Mrocza, Nakło nad Notecią i Nowa Wieś Wielka. W tym gronie są również: Osielsko, Pruszcz, Rojewo, Sicienko, Solec Kujawski, Szubin, Żnin oraz Powiat Bydgoski i Powiat Nakielski. Niewykluczona jest także współpraca z innymi samorządami – zaznaczyła spółka ProNatura. Partnerstwo z gminami ma zapewnić rentowność inwestycji i strumień bioodpadów na wymaganym poziomie.

Na podstawie pronatura.bydgoszcz.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

reklama

Partner Portalu