Bezpiecznie, ekologicznie i tanio

Wiślina, Dziewięć Włók, Rokitnica – w każdej z tych miejscowości w gminie Pruszcz Gdański stanęły lampy hybrydowe. Stało się to w ramach zakończonej właśnie inwestycji pn. „Słoneczna Gmina – edycja 2014”.
 
lampa
 
Obszary, na których zlokalizowano lampy solarne, wskazywane były przez mieszkańców jako niebezpieczne w ruchu drogowym: skrzyżowania dróg, most nad kanałem, chodniki wzdłuż drogi. Ze względu na brak sieci elektrycznej, nie można było jednak postawić tam tradycyjnego oświetlenia. Gmina Pruszcz Gdański zdecydowała się na montaż lamp pozyskujących energię elektryczną ze światła słonecznego i wiatru. W ciągu dnia pobierają one energię słoneczną i energię wiatru, którą magazynują w akumulatorach. Energia ta jest używana do zasilania lamp po zmroku. Wykorzystuje się w nich diody LED, które są bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki.
 
lampa1
 
Dzięki realizacji projektu poprawiło się bezpieczeństwo ruchu drogowego. Ponadto zastosowane rozwiązanie ma dla Gminy niebagatelne znaczenie ekologiczne i ekonomiczne.
 
Przedsięwzięcie kosztowało prawie 70 tys. zł. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku dołożył połowę – w ramach dotacji.
 
Na podstawie: www.wfosigw.gda.pl

Partner Portalu

Partner Portalu