Będzie oszczędniej

Osiem obiektów użyteczności publicznej powiatu koszalińskiego wkrótce będzie mogło wykorzystywać odnawialne źródła energii. Stanie się tak dzięki montażowi urządzeń fotowoltaicznych. 75% kosztów realizacji zadania stanowi wsparcie z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
panel fotowoltaiczny
 
Instalacje fotowoltaiczne pojawią się na Domach Pomocy Społecznej w Nowych Bielicach, Parsowie, Mielnie, Cetuniu i Żydowie, na budynku Powiatowego Zarządu Dróg w Manowie, na dachu Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Polanowie oraz na budynku Starostwa Powiatowego w Koszalinie. –Stawiamy na innowacyjność, nowoczesność, nowe technologie, a przy okazji na ekonomię – podsumował Andrzej Jakubowski, wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego. – Cieszy też możliwość takiego montażu finansowego, w którym udział beneficjenta nie przekracza 10%, dzięki połączeniu środków z RPO i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. W nowym rozdaniu będziemy kontynuowali ten kierunek działania, z naciskiem właśnie na innowację i ochronę środowiska.
 
W ramach projektu zainstalowanych zostanie 634 paneli fotowoltaicznych. Przedsięwzięcie, którego zakończenie przewidziano na koniec marca 2015 r., wykonane zostanie w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Jego realizacja przyczyni się przede wszystkim do wzrostu wykorzystania źródeł energii odnawialnej, podniesienia efektywności energetycznej i zmniejszenia kosztów eksploatacji każdego z obiektów nawet do 80 tys. zł w skali roku.
 
– Testujemy już taki system w naszym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Sarbinowie i wiemy, jak działa. W ponad 50% zaspokoimy zapotrzebowanie na energię w naszych placówkach. Termin jest wprawdzie krótki, ale ta inwestycja nie wymaga pozwolenia na budowę, więc nie powinno być problemów – zaznaczył Roman Szewczyk, starosta koszaliński.
 
Koszt inwestycji przekracza 1,6 mln zł. Ponad 1,2 mln zł stanowi unijne dofinansowanie.
 
Na podstawie: www.wzp.pl

Partner Portalu

Partner Portalu