Morskie Elektrownie wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III
fot. Equinor

Bałtyk II i Bałtyk III – krok w stronę bezpieczeństwa energetycznego

Firmy Equinor i Polenergia podpisały umowy na zaprojektowanie fundamentów dla projektów morskich elektrowni wiatrowych – Bałtyk II i Bałtyk III. Dokumentację projektową, w tym projekty wykonawcze fundamentów, opracowała spółka Rambøll. Podpisane umowy to kolejny krok w realizacji inwestycji o strategicznym znaczeniu dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego – zaznaczyły obie firmy.

Bałtyk II i Bałtyk III – czysta energia z wiatru

To kolejny kamień milowy dla naszych projektów morskich farm wiatrowych, które już w 2027 roku mają dostarczać zieloną energię z odnawialnych źródeł do polskiej sieci energetycznej. Dzięki podpisanej umowie zbliżamy się do momentu podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej i realizacji projektów Bałtyk II i Bałtyk III. Nasze farmy wiatrowe, jako jedne z pierwszych na Morzu Bałtyckim, istotnie przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Cieszymy się, że możemy aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej naszego kraju – powiedział Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes Zarządu Equinor w Polsce.

Obie morskie farmy wiatrowe, których łączna moc to 1440 MW, będą znajdować się w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Będą zlokalizowane w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Po zakontraktowaniu dostawców, wszystkich elementów konstrukcyjnych i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, rozpocznie się faza realizacji projektu.

Kiedy pierwsze dostawy energii?

Budowa i uruchomienie naszych farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim zbliżają się wielkimi krokami. Podpisany kontrakt to kolejny dowód na zaawansowanie projektów, które wspólnie rozwijamy. Polenergia i Equinor tworzą źródła odnawialnej energii na skalę do tej pory niespotykaną w historii Polski. Nasze projekty na morzu to jedne z największych farm wiatrowych, jakie powstają w tej części Europy. Tylko projekty Bałtyk II i Bałtyk III zasilą zieloną energią ponad 2 miliony gospodarstw domowych. Oznacza to potężne przyspieszenie transformacji energetycznej, a tym samym – ogromne wsparcie dla polskiej gospodarki – podkreślił Jerzy Zań, Prezes Zarządu Polenergia.

Pierwsza energia z farm wiatrowych Bałtyk II i III ma popłynąć do sieci już w 2027 r. Komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 r. W kolejnej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, Equinor i Polenergia rozwijają projekt Bałtyk I o mocy do 1560 MW, który będzie oddalony od brzegu o ok. 80 km.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Equinor

Partner Portalu

Partner Portalu