Autobusy na gaz

Autobusy na gaz pojadą do Warszawy

Spółka Solaris Bus & Coach poinformowała, że firma Arriva zamówiła 54 autobusy Solaris Urbino 18 napędzane gazem CNG. Pojazdy będą na co dzień woziły mieszkańców Warszawy, w związku z wygranym przetargiem spółki na obsługę wybranych linii w stolicy.

Jak podaje producent autobusów, zgodnie z podpisaną umową, wszystkie pojazdy mają być gotowe jeszcze w tym roku. Będzie to debiut „gazowców” marki Solaris w stolicy.

Autobusy na gaz CNG – 54 pojazdy dla spółki Arriva

Przedstawiciele firmy Solaris Bus & Coach S.A. podpisali właśnie kontrakt na dostawę 54 autobusów Urbino 18 CNG do Warszawy. Zamawiający, którym jest spółka Arriva, będzie odpowiedzialny za obsługę wybranych warszawskich linii autobusowych. Zadecydował o tym przetarg ogłoszony w poprzednim roku przez ZTM Warszawa.

Przegubowe Urbino 18 CNG zostaną wyposażone w szereg proekologicznych rozwiązań gwarantujących niższą emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Autobusy napędzane będą sprężonym gazem ziemnym, którego magazynowanie będzie możliwe dzięki zamieszczonym na dachu butlom o łącznej pojemności wynoszącej 1700 l.

Gaz CNG, stanowiący mieszaninę lekkich węglowodorów, będzie przystosowany do użycia w silniku spalinowym – w zamówionych modelach będą to Cumminsy o pojemności 8,9 l i mocy 293 kW, spełniające restrykcyjną normę Euro 6. Napędzane gazem Solarisy charakteryzować się będą także niższym poziomem hałasu niż w przypadku wersji spalinowych, co z kolei – w parze z całopojazdową klimatyzacją – znacząco zwiększy komfort podróżowania.

Autobusy napędzane gazem CNG są najbardziej powszechnym napędem alternatywnym w Polsce. Według autorów raportu Polskiego Kongresu Paliw Alternatywnych, zastąpienie części taboru spalinowego autobusami CNG, może doprowadzić do redukcji emisji tlenków azotu nawet o 50%, a dwutlenku węgla o 20%. Solaris produkuje autobusy z napędem CNG od 2004 roku. Do tej pory z podpoznańskiej fabryki wyjechało już ponad 1100 tego typu pojazdów do takich krajów, jak Norwegia, Szwecja, Słowenia, Czechy czy Francja – wylicza Solaris Bus & Coach.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Solaris Bus & Coach

fot. Solaris Bus & Coach. Wizualizacja Solaris Urbino 18 CNG w barwach warszawskich

partner merytoryczny

reklama

 

reklama