autobusy elektryczne dla Radomia

Autobusy elektryczne dla Radomia

Firma Solaris Bus & Coach poinformowała, że podpisała kolejną umową na dostawę autobusów elektrycznych na rynku polskim.

Tym razem 10 autobusów Urbino 12 electric wraz z infrastrukturą do ich ładowania zamówił Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu (MZDiK).

Wartość kontraktu opiewa na 26 mln zł. ma on zostać zrealizowany do połowy czerwca 2020 r.

Infrastruktura do ładowania i autobusy elektryczne dla Radomia

W związku z podpisaniem umowy, Radom już w połowie przyszłego roku wzbogaci się o 10 nowych całkowicie bezemisyjnych autobusów elektrycznych. Prąd zgromadzony w ich bateriach typu Solaris High Power o pojemności 116 kWh napędzać będzie oś elektryczną o mocy 2 x 125 kW. Energia uzupełniana będzie poprzez system szybkiego ładowania pantografowego – umieszczonego na dachu – oraz na terenie zajezdni poprzez złącze plug-in. Co ciekawe, na chłodne zimowe dni przewidziano system dodatkowego ogrzewania zasilanego niskoemisyjnym sprężonym gazem ziemnym (CNG). Zbiornik gazu umiejscowiono na dachu pojazdu.

Solaris dostarczy klientowi nie tylko autobusy, ale także urządzenia służące uzupełnianiu energii. kontrakt obejmuje także instalację ładowarek, prace budowlane oraz uzyskanie odpowiednich pozwoleń. W wybranych miejscach miasta powstaną dwa punkty ładowania pantografowego o mocy 300 kW każdy. Będą one służyły do szybkiego uzupełniania energii w autobusach bez konieczności ich powrotu do zajezdni. Z kolei w zajezdni pojazdy będą ładowane jedynie nocą przy użyciu łącznie sześciu ładowarek (dwóch o mocy 40 kW oraz

czterech dwustanowiskowych o mocy 80 kW). Jednocześnie będzie można podłączyć do nich wszystkie 10 zamówionych autobusów elektrycznych.

Dostawy oraz prace montażowo-instalacyjne mają się zakończyć w połowie czerwca 2020 r.

Firma produkująca autobusy zaznacza, że od premiery swojego pierwszego autobusu elektrycznego dostarczyła lub zakontraktowała u klientów z 17 państw ponad 400 elektrobusów (w tym 150 na rynku polskim). Elektryczne pojazdy polskiego producenta można spotkać w 61 miastach.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Solaris Bus & Coach

fot. Solaris Bus & Coach

partner merytoryczny

 

reklama