Autobus wodorowy na ulicach Poznania

W Dzień bez Samochodu zaprezentowano pierwszy całkowicie zeroemisyjny autobus wodorowy w barwach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu (MPK). Od 23 września zaczął on przewozić pasażerów. Łącznie w Poznaniu będzie jeździć 25 takich pojazdów – poinformował Urząd Miasta Poznania (UM).

Pierwszy w poznańskiej flocie autobus wodorowy

– Obchodzony dzisiaj Dzień bez Samochodu z pewnością przejdzie do historii poznańskiej komunikacji miejskiej. Prezentując pierwszy we flocie poznańskiego przewoźnika autobus wodorowy, po raz kolejny udowadniamy, że dla Poznania kwestie związane z ochroną środowiska są nie tylko symboliczne. To realne działania, dzięki którym powietrze w mieście staje się czystsze. Ten kierunek będziemy konsekwentnie kontynuować, bo zależy nam na tym, aby poznanianki i poznaniacy mogli w pełni korzystać z udogodnień i najnowszych technologii poprawiających jakość życia w mieście – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Zaprezentowany autobus jest pierwszym „wodorowcem” w taborze MPK. Wyróżnia się bardzo niskim poziomem hałasu i wibracji. Napędzany jest energią pochodzącą z wodoru, przetwarzaną na prąd w ogniwie paliwowym. Urządzenie funkcjonuje jak mała elektrownia na pokładzie pojazdu, czerpiąc paliwo ze zbiorników na wodór umieszczonych na dachu. Reakcja chemiczna zachodząca w ogniwie jest niezwykle czysta, jej produktami ubocznymi są woda i ciepło – zaznaczył UM. Poznańskie MPK zamówiło łącznie 25 takich pojazdów. Dostarczy je Solaris Bus & Coach (SB&C).

Więcej autobusów wodorowych – więcej korzyści dla środowiska

– Czysty i zrównoważony transport to podstawa funkcjonowania miast przyszłości. Jesteśmy niezwykle dumni, że możemy dostarczać do Poznania autobusy wodorowe i że jego mieszkańcy już dziś będą mogli przekonać się o zaletach wodoru jako czystego i efektywnego nośnika energii. Przez ostatnie kilka lat w transporcie publicznym w Europie dokonała się niesłychana, zielona transformacja. Z radością patrzę na to, że Poznań nie tylko dotrzymuje tempa tym dynamicznym zmianom, ale jest ich zdecydowanym liderem – stwierdził Dariusz Michalak, wiceprezes Zarządu SB&C, odpowiedzialny za obszary badań i rozwoju oraz logistyki.

W tygodniach poprzedzających dostawę pojazdu z obsługą autobusu wodorowego zapoznawali się pracownicy MPK  – kierowcy i pracownicy zaplecza technicznego. W sobotę, 23 września, „wodorowiec” obsługiwał linie: 152, 162, 166, 184. W kolejnych tygodniach liczba wodorowych pojazdów i linii, na które zostaną one skierowane, wzrośnie – zapowiadał pod koniec września UM. Jednocześnie zmniejszona zostanie liczba najstarszych autobusów, spełniających niższe normy emisji spalin, które będą wycofywane z ruchu. Wszystkie zamówione autobusy mają zostać dostarczone do 15 grudnia br.

– „Wodorowce” będą kierowane przede wszystkim na linie funkcjonujące we wschodniej części Poznania, gdzie obecnie wciąż jeszcze dominują autobusy spalinowe. Dworce Rataje i Śródka będą tymi, na których będą pojawiać się najczęściej. Ale nie tylko. Autobusy z napędem wodorowym charakteryzują się dużym zasięgiem na jednym tankowaniu i krótkim czasem napełniania zbiorników z wodorem, więc mogą kursować na każdej linii komunikacyjnej – zapowiedział Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK.

25 autobusów wodorowych dzięki dofinansowaniu

Jak podkreślił ratusz, uwagę zwracają elementy wykończenia autobusu – miękkie siedzenia pasażerskie, wzór tapicerki nawiązujący do technologii wodorowej, drewnopodobna wykładzina podłogowa. Wnętrze „wodorowców” jest w pełni klimatyzowane i monitorowane. Do dyspozycji pasażerów pozostają m.in. system informacji pasażerskiej, ładowarki urządzeń mobilnych i terminale umożliwiające zakup biletów przy pomocy płatności zbliżeniowej. Dostępne są również tzw. kasowniki dwusystemowe. Pozwalają one zarówno na skasowanie biletu papierowego, jak i dokonanie operacji za pomocą karty PEKA.

Zakup 25 autobusów Urbino 12 hydrogen nie byłby możliwy, gdyby nie pozyskanie dofinansowania z programu „Zielony transport publiczny”. Program jest prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – przypomniał magistrat.

Na podstawie: poznan.pl

fot. UM Poznania

Partner Portalu

Partner Portalu