Autobus elektryczny

Autobus elektryczny testowany w Tartu

3 września br. w Tartu, drugim co do wielkości mieście Estonii, rozpoczęły się testy elektrycznego autobusu.

Testy pojazdu marki Solaris Urbino 12 electric potrwają cały rok. To pierwszy tak długi projekt w ramach elektromobilności w Estonii – zwraca uwagę spółka Solaris Bus & Coach.

Autobus elektryczny Solarisa na testach w Tartu

Opisywany test prowadzony jest we współpracy z miejscowym przewoźnikiem, firmą AS SEBE, która wygrała przetarg na obsługę linii numer 25, stworzonej z myślą właśnie o długoterminowych testach autobusu elektrycznego.

Do Tartu dotarł autobus, który w ubiegłym roku pomyślnie odbył testy w stolicy kraju Estonii – Tallinie.

Testowy Urbino wyposażony jest w oś ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi o maksymalnej mocy 2 x 125 kW. Autobus został fabrycznie przygotowany do montażu pantografu umożliwiającego ładowanie baterii typu Solaris High Energy o mocy 200 kWh. Aktualnie ładowanie odbywa się poprzez tradycyjne złącze Plug-in. W autobusie istnieje także możliwość zastosowania mobilnej ładowarki on-board.

Autobus może w tej konfiguracji technicznej zabrać na pokład 75 pasażerów, z czego 30 na miejscach siedzących. Warto przy tym dodać, że oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne autobusu wykonane zostało w energooszczędnej technologii LED. Ponadto, pojazd przygotowano do pracy w najtrudniejszych warunkach pogodowych, montując dodatkową izolację termiczną sufitu, ścian bocznych, ściany przedniej oraz nadkoli.

W oparciu o wyniki testów, które zakończą się 31 sierpnia 2019, samorząd Tartu będzie opracowywał długoterminową strategię transportową dla miasta.

Do tej pory z Bolechowa do Estonii trafiło ponad 50 pojazdów, wszystkie z nich to trolejbusy jeżdżące po stołecznych ulicach Tallina.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Solaris Bus & Coach

fot. Solaris Bus & Coach

partner merytoryczny