9 mld euro na gospodarkę niskoemisyjną

27 marca br. w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju odbyło się III Forum Niskoemisyjnej Gospodarki. Wzięli w nim udział przedstawiciele administracji publicznej, przedsiębiorstw oraz organizacji społecznych i gospodarczych.
 
DSC 0661 Wasiak IIIFNG 27032015
 
Na wspieranie niskoemisyjnej gospodarki przeznaczyliśmy ponad 9 mld euro ze środków unijnych na lata 2014-2020. Pieniądze te będą dostępne w programach Infrastruktura i Środowisko, Polska Wschodnia i regionalnych– zapowiedziała minister Maria Wasiak. Fundusze europejskie na ten cel zostaną zainwestowane m.in. w rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE), efektywność energetyczną i korzystanie z OZE w przedsiębiorstwach, budynkach mieszkalnych i publicznych, inteligentne sieci energetyczne, które pozwolą na mądre zarządzanie wykorzystaniem energii elektrycznej, transport publiczny i sieci ciepłownicze oraz na budowę i modernizację instalacji pozwalających na wspólne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej.
 
Efektem wykorzystania tych środków ma być spadek emisji gazów cieplarnianych w 2020 r. o ok. 6% w stosunku do 2012 r. Wzrośnie też udział zużycia energii z OZE w ogólnym zużyciu energii do poziomu ponad 15%. Takie wskaźniki zapisano w wynegocjowanej z Komisją Europejską w maju 2014 r. Umowie Partnerstwa. Jest to najważniejszy dokument pokazujący kierunki wsparcia z unijnych funduszy.
 
Dodatkowe pieniądze na niskoemisyjność kierujemy do okręgu śląsko-dąbrowskiego, który od lat zmaga się z zanieczyszczeniem powietrza – podkreśliła minister Wasiak. Środki te będą dostępne w jednym z działań Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które w całości przeznaczone jest na wsparcie konurbacji śląsko-dąbrowskiej.
 

 

Artykuły i aktualności