70 autobusów gazowych

70 autobusów gazowych dla Warszawy

W przyszłym roku na warszawskie ulice wyjadą proekologiczne autobusy gazowe. 4 sierpnia br. Miejskie Zakłady Autobusowe (MZA) podpisały umowę na dostawę 70 autobusów gazowych – poinformował Urząd m.st. Warszawy (UM).

70 autobusów gazowych, czyli 40 „dwunastek” i 30 „osiemnastek”

Do Warszawy przyjedzie 40 Solarisów Urbino 12 CNG o długości 12 metrów i 30 Solarisów Urbino 18 CNG o długości 18 metrów. Autobusy Solaris będą dostarczane do Warszawy od kwietnia przyszłego roku.

Jak zaznacza stołeczny magistrat, nowe autobusy będą miały bogate wyposażenie, zgodne ze standardami obowiązującymi w Warszawskim Transporcie Publicznym, czyli klimatyzację całopojazdową, monitoring, instalację przeciwpożarową, elektroniczną informację wewnętrzną i zewnętrzną, a także udogodnienia dla osób o ograniczonej sprawności w postaci wyznaczonych miejsc dla wózków, żółtych poręczy i barierek, a ponadto informacji pismem Braille’a i dźwiękowych zapowiedzi przystanków. Dodatkowo pasażerowie będą mogli skorzystać z ładowarek USB do urządzeń mobilnych. Pojazdy będą też wyposażone w blokady antyalkoholowe.

Nie tylko 70 autobusów gazowych – rozstrzygnięto postępowanie na kolejnych 90 autobusów gazowych

Jak podał UM, rozstrzygnięto też postępowanie przetargowe na dostawę kolejnych 90 przegubowych autobusów gazowych zasilanych skroplonym gazem ziemnym (LPG). Zwycięzcą została firma Autosan z ofertą w wysokości 165 mln zł.

W MZA trwają w tej chwili również dostawy autobusów elektrycznych. Do tej pory do Warszawy dotarło 60 przegubowych autobusów elektrycznych. Cały kontrakt obejmujący 130 „elektryków” Solarisa zostanie zrealizowany do końca listopada bieżącego roku – zapewnia UM i dodaje, że obecnie MZA dysponuje flotą 91 autobusów elektrycznych i 145 gazowych. Do końca 2022 r. „elektryków” będzie 160 sztuk, a „gazowców” 305 . Wtedy liczba autobusów zero i niskoemisyjnych zbliży się do 35% całego taboru MZA.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

fot. UM Warszawy

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny

reklama