7 tys. modułów fotowoltaicznych

7 tys. modułów fotowoltaicznych – czyli elektrownia słoneczna dla poznańskiego lotniska

7 tys. modułów fotowoltaicznych, o łącznej długości instalacji elektrycznych 23 razy większej niż wysokość Burdż Chalifa, najwyższego budynku świata. Tyle elementów składa się na farmę fotowoltaiczną o mocy 4 MW, która została niedawno uruchomiona na terenie Portu Lotniczego Poznań – Ławica. – To znaczna produkcja zielonego prądu – podkreślił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

7 tys. modułów fotowoltaicznych z dofinansowaniem unijnym

Lotnisko w stolicy Wielkopolski zrealizowało projekt „Poprawa efektywności energetycznej Portu Lotniczego Poznań-Ławica w oparciu o własną zieloną energię”. Jak wskazał Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego (UMWW), inwestycja o wartości 20 mln zł uzyskała wsparcie w wysokości 6 mln zł. Dofinansowanie pochodzi z funduszy unijnych. Zostało przyznane w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. 2 kwietnia br. podsumowana została inwestycja, w ramach której zainstalowano 7 tys. modułów fotowoltaicznych. Władze lotniska oraz województwa i miasta zaprezentowały też plany na przyszłość – zaznaczył UMWW.

Ta realizacja i plany lotniska wpisują się w ideę Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. To innowacyjne podejście. W przyszłości będzie tutaj mógł powstawać „zielony” wodór, który będzie wykorzystywany jako źródło prądu, ale też jako potencjalne źródło napędu dla pojazdów nie tylko lotniskowych – podkreślił marszałek Woźniak.

To unikalne przedsięwzięcie, pierwszy raz zrealizowane w obszarze funkcjonalnym lotniska – wskazał Grzegorz Bykowski, wiceprezes Zarządu Portu Lotniczego Poznań-Ławica. Poinformował on również, że w ramach projektu został zakupiony specjalistyczny pojazd elektryczny z zabudową warsztatową. Będzie on służył do bieżącej obsługi serwisowej.

Korzyści środowiskowe i ekonomiczne

Przedsięwzięcie wpisuje się w działania zmierzające do redukcji śladu węglowego i ochrony środowiska przyrodniczego. To także wymierne korzyści ekonomiczne dla lotniska, dla którego zużycie energii elektrycznej to znaczący element funkcjonowania.

Lotnisko przygotowało również opracowanie pt. „System produkujący zielony wodór z farmy fotowoltaicznej, magazynujący go i wykorzystującej w lokalnej stacji tankowania wodorem”. W planach jest wielkoskalowa farma fotowoltaiczna o mocy nawet 50 MW, z zastosowaniem elektrolizera o mocy do 17 MW. Zakłada się dla niej możliwość produkcji wodoru w ilości 200-700 ton.

To się opłaca również środowiskowo, ponieważ robimy następny krok w kierunku obniżenia emisji CO2. Cieszę się, bo to kolejny projekt z zakresu ekologii realizowany we współpracy z Samorządem Województwa Wielkopolskiego – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Przy okazji UMWW przypomniał jaka jest struktura właścicielska lotniska w stolicy Wielkopolski. Polskie Porty Lotnicze mają 39% udziałów, Miasto Poznań – 37%, a Województwo Wielkopolskie – 24%.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UMWW

Partner Portalu

Partner Portalu