643 panele fotowoltaiczne

643 panele fotowoltaiczne w miejskiej spółce komunikacyjnej

643 panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną na potrzeby Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Białymstoku (KPK). Miejska spółka uruchomiła właśnie instalację, dzięki której będzie mogła nie tylko zmniejszyć koszty, ale również mieć wkład w ograniczenie emisji CO2. Już wkrótce także inne miejskie budynki będą zasilane energią odnawialną – dodaje Urząd Miejski w Białymstoku (UM).

643 panele fotowoltaiczne na dachach i elewacji budynków KPK

494 panele umieszczono na dachach budynków KPK, a kolejne 149 na elewacji budynków firmy. Oznacza to, że łącznie 643 panele fotowoltaiczne. o całkowitej maksymalnej mocy 202,5 kW, będą produkowały energię elektryczną na potrzeby miejskiej spółki. Jest to jedna z największych instalacji w regionie, wpisana do Rejestru MIOZE (baza wytwórców energii odnawialnej w tzw. małych instalacjach) – wskazuje białostocki magistrat i dodaje, że instalacja fotowoltaiczna zamontowana w KPK pokryje ok. 55-60% rocznego zapotrzebowania spółki na energię elektryczną. Uruchomiona została 31 grudnia 2020 r. i pomimo pochmurnego nieba już zaczęła wytwarzać „własny prąd” – dopowiada UM.

Białystok znajduje się w europejskiej czołówce czystych, ekologicznych miast. Chcemy, aby tak pozostało, dlatego dbamy o nasze środowisko i inwestujemy w zieloną energię – zaznaczył Tadeusz Truskolaski, prezydent miasta.

643 panele fotowoltaiczne z unijnym dofinansowaniem

Projekt „Energia elektryczna ze źródeł odnawialnych na potrzeby Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Sp. z o.o. w Białymstoku” dofinansowany został ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to nieco ponad 1,4 mln zł, w tym dofinasowanie z funduszy unijnych wyniosło prawie 804 tys. zł, pozostała kwota pochodziła ze środków własnych białostockiej spółki.

643 panele fotowoltaiczne i to nie koniec…

W związku z obowiązującą od 1 stycznia tzw. opłatą mocową Miasto szacuje, że wzrost opłat za energię elektryczną dla Miasta Białegostoku wyniesie ok. 3,741 mln zł rocznie. Dlatego to niejedyne instalacje fotowoltaiczne, które już niedługo będą wytwarzały energię elektryczną na potrzeby budynków miejskich – podkreśla UM i dodaje, że Miasto rozstrzyga właśnie postępowania przetargowe dotyczące instalacji fotowoltaicznych na budynkach miejskich: przy ulicy Słonimskiej 1 o mocy 42 kW, przy ulicy Składowej 11 o mocy 48 kW i przy ulicy Branickiego 3/5 o mocy 48,5 kW. Przetarg na dostawę, montaż i uruchomienie elektrowni fotowoltaicznej o łącznej mocy do 1000 kW rozstrzygnęła już inna miejska spółka – Wodociągi Białostockie.

Na podstawie www.bialystok.pl

fot. UM w Białymstoku

reklama

reklama

 

reklama

partner merytoryczny