51 autobusów

51 autobusów pojedzie do Łodzi

W wyniku przeprowadzonego przetargu Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne – Łódź (MPK) podpisało z firmą Solaris umowę na dostawę 51 autobusów. Wśród zamówionych pojazdów będzie 29 sztuk autobusów dwunastometrowych i 22 autobusy przegubowe. Dostawy nowych autobusów do MPK zrealizowane zostaną jeszcze w tym roku – poinformowały Urząd Miasta Łódź (UM) i firma Solaris Bus & Coach.

51 autobusów i dziesięcioletni najem

Do grona miast z proekologicznymi pojazdami marki Solaris dołączy Łódź. Przedstawiciele firmy Solaris Bus & Coach podpisali umowę z szefostwem MPK na dostawę łącznie 51 autobusów. Z tej liczby 22 sztuki to przegubowy model Urbino 18 i 29 sztuk 12-metrowego Urbino z elektryczno-spalinowym system mild hybrid. Będą to więc pierwsze niskoemisyjne pojazdy tego producenta w Łodzi. Kontrakt zakładający dziesięcioletni najem autobusów wraz z ich serwisowaniem i finansowaniem ma wartość ponad 113 mln zł netto.

System mild hybrid wykorzystany w zamówionych Solarisach Urbino 12 bazuje na trzech kluczowych elementach: maszynie elektrycznej, systemie magazynowania energii oraz sterowniku układu nadzorującego pracę systemu. W trakcie hamowania autobusu maszyna elektryczna pracuje, jak generator i maksymalną możliwą mocą ładuje magazyn energii. Pojemność magazynu energii jest dobrana w taki sposób, aby rekuperować energię podczas hamowania z prędkości ok. 60 km/h. Gdy w magazynie jest dostępna energia, w trakcie przyśpieszania maszyna elektryczna pracuje jako silnik elektryczny i wspomaga pracę silnika spalinowego. Innymi słowy podczas hamowania system mild hybrid generuje i magazynuje energię, a podczas przyśpieszania autobusu wspomaga pracę silnika spalinowego, co umożliwia oszczędności w zużyciu paliwa.

51 autobusów pozwoli wyłączyć z użytkowania najstarsze pojazdy

Pojazdy te zostaną rozdysponowane między dwiema zajezdniami autobusowymi, czyli Zajezdnią Limanowskiego i Zajezdnią Nowe Sady. Ich dostawa pozwoli na wyłączenie z użytkowania najstarszych pojazdów, w tym ostatnich autobusów bez niskiej podłogi. Oznacza to, że po łódzkich ulicach będą kursowały już wyłącznie autobusy niskopodłogowe – powiedział Zbigniew Papierski, prezes łódzkiego MPK.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Łodzi