50 autobusów elektrycznych

Przetarg na 50 autobusów elektrycznych

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie (MPK) poinformowało, że ogłosiło przetarg na zakup 50 autobusów elektrycznych.

Krakowski przewoźnik zaznacza, że dzięki planowanemu zakupowi do Krakowa ma zostać dostarczonych 50 przegubowych autobusów elektrycznych o długości 18 m. Realizacja tego kontraktu rozpocznie się, gdy tylko MPK otrzyma dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 (POIiŚ).

Krakowskie MPK zamawia 50 autobusów elektrycznych

Jeżeli opracowany przez MPK w Krakowie wniosek aplikacyjny uzyska na tyle wysoką ocenę, aby znaleźć się na liście projektów zakwalifikowanych do dofinansowania, to wszystkie autobusy zostaną dostarczone do Krakowa do końca 2020 r. – zaznacza MPK.

Wniosek o dofinasowanie zakupu 50 autobusów elektrycznych MPK złożyło, 30 stycznia br., w ramach naboru do konkursu nr POIiŚ.6.1/1/18, ogłoszonego przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Przy okazji MPK przypomina, że Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, w którym została uruchomiona regularna linia obsługiwana autobusami elektrycznymi. Jednocześnie przewoźnik podkreśla, że stolica Małopolski, to pierwsze miasto w Polsce, które wprowadziło całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. To – jak zaznacza MPK – bardzo ważne, gdyż miasta, które realizują wieloletnią i systemową politykę mającą na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska i walkę ze smogiem mogą otrzymać dodatkowe punkty w konkursie.

Zakup 50 bezemisyjnych autobusów sprawi, że po krakowskich ulicach będzie kursować w sumie 76 tego typu pojazdów. To oznacza, że już w przyszłym roku elektryczne autobusy mogą stanowić prawie 14% całego taboru MPK.

Na podstawie informacji nadesłanej przez MPK w Krakowie

fot. MPK w Krakowie

 

reklama