450 GWh z OZE

450 GWh z OZE w I kwartale 2020 r.

Enefit Green, spółka należąca do Grupy Eesti Energia, podsumowała pierwszy kwartał br. pod kątem produkcji z odnawialnych źródeł energii (OZE). Firma w tym okresie wyprodukowała 450 GWh z OZE, a to prawie o 20% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Energia elektryczna wyprodukowana przez spółkę w ostatnim kwartale wystarczyłaby na zaspokojenie średniego rocznego zużycia 150 tys. gospodarstw domowych.

450 GWh z OZE, a największy udział energii z farm wiatrowych

Jak zaznacza spółka, dobre wyniki pierwszego kwartału br. to efekt wysokiej produkcji – wyniki z każdego miesiąca były lepsze od analogicznych roku ubiegłego. 165 GWh wytworzonych w styczniu było najlepszym rezultatem w historii Enefit Green. Całkowita produkcja energii z OZE wyniosła w lutym 160 GWh, a w marcu 125 GWh.

Największy wkład w wyniki produkcji miały farmy wiatrowe, które w trakcie pierwszych trzech miesięcy br. wyprodukowały 400 GWh energii elektrycznej. Pozostała energia pochodziła z należących Enefit Green elektrociepłowni, farm słonecznych oraz elektrowni wodnej Keila-Joa, a także z inwestycji na wyspie Ruhnu.

Produkcję w I kwartale br. wspierały korzystne i stabilne warunki pogodowe, dzięki czemu możliwa była poprawa ubiegłorocznego wyniku o prawie jedną piątą. W tym samym czasie spadło jednak wytwarzanie ciepła, co wynikało ze znacznie cieplejszej pogody – powiedział Aavo Kärmas, prezes Zarządu Enefit Green.

Wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych przez Enefit Green odgrywa kluczową rolę w realizacji celu Eesti Energia, jakim jest wytwarzanie 45% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i alternatywnych do 2023 r. – podkreśla firma.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Enefit Green

reklama

 

partner merytoryczny