30 autobusów elektrycznych

30 autobusów elektrycznych przybędzie w Warszawie

Flota autobusów elektrycznych w stolicy powiększy się o 30 kolejnych niskopodłogowych pojazdów. Miejskie Zakłady Autobusowe podpisały umowy na dostawę nowego taboru z firmami Solaris oraz Busnex. Dzięki temu już w najbliższym czasie liczba autobusów elektrycznych w Warszawie wzrośnie do ponad 200.

Ponad 200 autobusów elektrycznych

– Stolica ze 160 autobusami elektrycznymi jest dziś liderem w skali kraju w rozwoju floty zeroemisyjnych autobusów w komunikacji miejskiej. A już niedługo po warszawskich ulicach będzie jeździć ponad 200 takich ekologicznych pojazdów. Zmieniamy transport publiczny na przyjazny dla środowiska. Cichszy i dużo bardziej wygodny. Mieszkanki i mieszkańcy doceniają te działania. Już dziś ponad 90 proc. bardzo dobrze ocenia komunikację publiczną w stolicy – zaznaczył Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Miejskie Zakłady Autobusowe podpisały właśnie umowy na dostawy kolejnych „elektryków”. Zeroemisyjny tabor zasili 12 Solarisów i 18 Yutongów. Razem z 12 innymi Solarisami, które miasto zamówiło w ubiegłym roku, w stołecznej flocie będą w 2025 r. 202 elektryczne autobusy – zaznaczył Urząd m.st. Warszawy (UM).

Nowe Solarisy i Yutongi

W ramach umowy podpisanej z firmą Solaris Bus & Coach fabryka z podpoznańskiego Bolechowa dostarczy 12 autobusów modelu Solaris Urbino 12 Electric. Pojazdy będą wyposażone w pantograf pozwalający uzupełnić energię podczas postojów na pętlach.

Nowe Solarisy będą w pełni niskopodłogowe. Zostaną wyposażone m.in. w klimatyzację, wyznaczone miejsca dla wózków, system informacji pasażerskiej, system zliczania pasażerów przekazujący dane online. Do tego dojdzie monitoring i blokady alkoholowe dla kierowców.

Inną charakterystykę będą miały autobusy zamówione w firmie Busnex, będącej dystrybutorem pojazdów chińskiej firmy Yutong. W tym przypadku pojazdy będą ładowane wyłącznie poprzez kabel na terenie zajezdni. Aby móc wykonywać kursy przez cały dzień, pojazdy będą wyposażone w baterie o większej pojemności.

Obaj producenci mają 12 miesięcy na dostarczenie nowych pojazdów, ale jednocześnie deklarują, że dostawy chcieliby zrealizować jeszcze w tym roku.

30 autobusów elektrycznych – cichych i zeroemisyjnych

To jednak nie wszystkie nowe elektrobusy, które trafią w najbliższym czasie do Miejskich Zakładów Autobusowych. Spółka będzie eksploatować również 12 pojazdów zamówionych przez Zarząd Transportu Miejskiego. Autobusy trafią do Warszawy w czterech partiach. Pierwszy jesienią 2024 r., a pozostałe do końca lutego 2025 r. w trzech dostawach. Jak podał UM, trzy pojazdy w pierwszej partii i dwie transze po cztery pojazdy.

Autobusy elektryczne mają wiele zalet, przede wszystkim pomagają dbać o jakość powietrza i komfort życia mieszkańców. Elektryki są ciche i nie emitują spalin. Dlatego nowe autobusy będą kierowane na trasy przebiegające przez centralne rejony stolicy, ale obsłużą również inne części miasta.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu