250 autobusów elektrycznych do Mediolanu

250 autobusów elektrycznych do Mediolanu

Mediolański przewoźnik ATM Milano do końca 2030 r. chce zrezygnować z autobusów napędzanych silnikami diesla. Milowym krokiem na tej drodze było rozpisanie ogromnego przetargu na dostawę nawet 250 autobusów elektrycznych. Łączna wartość umowy ramowej może wynieść ponad 192 mln euro.

Jak podaje Solaris Bus & Coach, rozpoczęcie dostaw pierwszej partii 40 autobusów ma się rozpocząć w czerwcu 2020 r.

Solaris Bus & Coach dostarczy 250 autobusów elektrycznych do Mediolanu

Umowa ramowa na dostawę łącznie do 250 autobusów elektrycznych dla ATM Milano, to jeden z największych przetargów wygranych do tej pory przez firmę Solaris i największy dotyczący pojazdów elektrycznych w Europie. Jak zaznacza polski producent „elektryków”, mediolański przewoźnik ma ambicje by do końca 2030 r. zrezygnować z autobusów z napędem konwencjonalnym.

Autobusy, na których zakup zdecydował się Mediolan, to Urbino 12 electric. 12-metrowe elektryczne Urbino będzie wyposażone w baterie Solaris High Energy o łącznej pojemności ponad 240 kWh. Energia w nich będzie uzupełniana poprzez tzw. pantograf odwrócony, czyli urządzenie, które będzie obniżało się z masztu ładowarki na autobus. Możliwe będzie także ładowanie akumulatorów w zajezdni przez klasyczną wtyczkę. Jednostką napędową elektrycznych autobusów będzie oś elektryczna z dwoma zintegrowanymi silnikami o mocy 110 kW każdy.

Zalety autobusu elektrycznego, takie jak niezwykle cicha praca, niski poziom wibracji, a przede wszystkim brak zanieczyszczeń w miejscu użytkowania pojazdów z pewnością wpłyną na wygodę podróżowania mediolańczyków – zapewnia Solaris.

W klimatyzowanym wnętrzu Urbino electric pomieszczą się 82 osoby, w tym 26 na miejscach siedzących. W Mediolanie autobusy Urbino są już znane od 2014 r. Kursuje tam 150 autobusów Solarisa, w tym 25 elektrycznych. Producent dodaje, że na włoski rynek dostarczył już ponad 40 autobusów bateryjnych. Oprócz Mediolanu używane są one w Bergamo i Bolzano. Ponadto do tego ostatniego klienta w 2021 r. Solaris dostarczy 12 autobusów wodorowych.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Solaris Bus & Coach

fot. Solaris Bus & Coach

partner merytoryczny

 

reklama