magazynów energii

2178 magazynów energii powstanie w woj. świętokrzyskim

Na terenie 29 gmin z regionu świętokrzyskiego powstanie 2178 magazynów energii. Jak podał Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego (UMWŚ), mają one poprawić efektywność wykorzystania energii z istniejących instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE). Zarząd Województwa Świętokrzyskiego wybrał do dofinansowania cztery projekty „parasolowe”. Łącznie otrzymają one ponad 62 mln zł wsparcia z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027.

Dofinansowanie dla czterech projektów parasolowych

Urząd marszałkowski tłumaczy, że projekt parasolowy jest formułą wsparcia z funduszy unijnych. W jej ramach cały ciężar organizacyjny, a także odpowiedzialność za prawidłową realizację zadania spoczywa na gminach zaangażowanych w realizację projektu.

– Zarząd Województwa rozstrzygnął nabór w ramach działania „Zielona energia”, którego głównym celem było wsparcie rozbudowy istniejących instalacji OZE o działające na ich potrzeby magazyny energii elektrycznej. Do dofinansowania wybraliśmy cztery projekty, w ramach których zaplanowano montaż ponad dwóch tysięcy magazynów energii. Łącznie na ten cel trafi 62,13 mln zł unijnego wsparcia – powiedziała Renata Janik, marszałek województwa.

– Te innowacyjne projekty parasolowe mają na celu wsparcie lokalnych inwestycji w odnawialne źródła energii, co przyczyni się do zwiększenia efektywności energetycznej oraz ochrony środowiska. Dzięki temu wsparciu finansowemu, nasze województwo staje się liderem w transformacji energetycznej. Cieszę się, że możemy inwestować w przyszłość, która sprzyja zarówno mieszkańcom, jak i naszej planecie – przekonuje Grzegorz Socha, wicemarszałek województwa.

Dostawa i montaż magazynów energii na potrzeby istniejących instalacji fotowoltaicznych

Gmina Starachowice zrealizuje przedsięwzięcie pn. „Projekt parasolowy – dostawa i montaż magazynów energii na potrzeby istniejących instalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców”. Na ten projekt samorząd otrzyma dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 17,539 mln zł. Urząd marszałkowski wskazał, że projekt będzie realizowany na terenie powiatów: kieleckiego, opatowskiego, sandomierskiego i starachowickiego. Wezmą w nim udział gminy: Starachowice, Brody, Mirzec, Obrazów, Ożarów i Piekoszów. W wyniku realizacji inwestycji powstać mają 594 magazyny energii.

Gmina Morawica jest natomiast autorem projektu pn. „Magazyny energii na potrzeby istniejących instalacji OZE – projekt parasolowy w gminach: Chęciny, Daleszyce, Morawica, Miedziana Góra, Nowiny i Zagnańsk”. Na ten cel Morawica otrzyma 17,856 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR-u). Projekt będzie realizowany na terenie powiatu kieleckiego, w gminach należących do Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego. Obejmuje on takie gminy, jak: Morawica, Chęciny, Daleszyce, Miedziana Góra, Nowiny i Zagnańsk. W wyniku realizacji inwestycji powstać ma 630 magazynów energii.

Dofinansowanie wykorzystania magazynów energii dla lepszego jej wykorzystania

Z kolei Gmina Sandomierz zrealizuje projekt zatytułowany: „Budowa magazynów energii dla istniejących instalacji fotowoltaicznych w ramach partnerskiego projektu parasolowego na terenie powiatów buskiego, pińczowskiego, staszowskiego i sandomierskiego”. Dofinansowanie z EFR-u wynosi w tym przypadku 9,564 mln zł. Jak podał UMWŚ, zadanie obejmuje budowę magazynów energii elektrycznej w ramach istniejących instalacji OZE w budynkach mieszkalnych gmin partnerskich. Projekt będzie realizowany przez gminy: Sandomierz, Koprzywnica, Michałów, Oleśnica, Osiek, Połaniec, Samborzec, Solec-Zdrój, Staszów, Stopnica oraz Łoniów. W wyniku realizacji inwestycji ma powstać 388 magazynów energii.

Z kolei Związek Gmin Gór Świętokrzyskichotrzymał 17,17 mln zł dofinansowania. Środki zostaną przeznaczone na projekt pn. „Magazyny energii = lepsze wykorzystanie energii w gminach Związku Gmin Gór Świętokrzyskich”. Będzie on realizowany przez gminy zrzeszone w Świętokrzyskim Związku Gmin Gór Świętokrzyskich. Mowa o gminach: Bieliny, Górno, Łączna, Masłów, Pawłów oraz Waśniów. W wyniku realizacji inwestycji powstać ma 566 magazynów energii.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

 

Artykuły i aktualności