elektromobilność

2 mld zł na elektromobilność

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował, że otworzy w marcu dwa nabory wniosków, dzięki którym rozwinie się elektromobilność. Dzięki wsparciu z Funduszu Modernizacyjnego mają powstać ogólnodostępne stacje ładowania dużych mocy dla transportu ciężkiego.

Marcowe nabory na elektromobilność

Nabory wniosków w programach „Budowa/rozbudowa sieci elektroenergetycznych na potrzeby ogólnodostępnych stacji ładowania dużych mocy” oraz „Wsparcie budowy lub rozbudowy ogólnodostępnej stacji ładowania dla transportu ciężkiego” ruszą 31 marca 2025 r. Dofinansowanie wyniesie do 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji – podał NFOŚiGW. Natomiast na drugi kwartał roku 2025, planuje się uruchomienie programu „Wsparcie zakupu lub leasingu pojazdów zeroemisyjnych kategorii N2 i N3”. Pozwoli to na dofinansowanie flot samochodów ciężarowych w Polsce.

Program „Budowa/rozbudowa sieci elektroenergetycznych na potrzeby ogólnodostępnych stacji ładowania dużych mocy”

Obejmie on wsparcie rozwoju infrastruktury elektroenergetycznej na potrzeby budowy ogólnodostępnych stacji ładownia dużych mocy. Planuje się utworzenie lub rozbudowanie 50 miejsc dostarczania energii dla zasilania podstawowego ogólnodostępnych stacji ładowania dużych mocy. Budżet programu wynosi 2 mld zł, a w pierwszym naborze zaplanowano 1 mld zł. Nabór potrwa do 31 grudnia br. Program skierowano do operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD).

Planowana do wsparcia budowa/rozbudowa infrastruktury musi zapewniać moc nie mniejszą niż:

  • 3 600 kW dla planowanej budowy ogólnodostępnych stacji ładowania dużych mocy w Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) znajdujących się bezpośrednio wzdłuż sieci bazowej TEN-T lub w odległości do 3 km jazdy od najbliższego zjazdu z drogi sieci bazowej TEN-T;
  • 1500 kW dla planowanej budowy ogólnodostępnych stacji ładowania dużych mocy tj.: MOP znajdującego się bezpośrednio wzdłuż sieci bazowej rozszerzonej lub sieci kompleksowej TEN-T lub w odległości do 3 km od wjazdu/wyjazdu do tego obiektu z drogi sieci bazowej rozszerzonej lub sieci kompleksowej TEN-T;
  • 350 kW dla stacji w obszarze centrum logistycznego (DEPOT), bazy eksploatacyjnej, terminalu intermodalnego lub w odległości do 3 km od wjazdu/wyjazdu do tych obiektów.

Założenia programu „Wsparcie budowy lub rozbudowy ogólnodostępnej stacji ładowania dla transportu ciężkiego”

Program wesprze rozwój infrastruktury do ładownia dla pojazdów ciężarowych. Chodzi o stacje zlokalizowane przy trasach sieci bazowej TEN-T, centrach logistycznych, bazach eksploatacyjnych, terminalach intermodalnych lub w odległości do 3 km jazdy od tych obiektów. W ramach programu planowana jest budowa 550 stacji – podał NFOŚiGW. Nabór potrwa do 31.08.2025 r. Budżet programu to 2 mld zł, zaś budżet naboru – 1 mld zł.

Dofinansowanie w formie dotacji wyniesie do 100% kosztów kwalifikowanych, przy projektach project finance – do 85%. Po dofinansowanie mogą sięgnąć przedsiębiorcy.

Dofinansowanie na elektromobilność – podsumowanie programu NaszEauto

3 lutego br., NFOŚiGW otworzył nabór wniosków na dotacje w programie NaszEauto. Program dotyczył zakupu lub leasingu/wynajmu długoterminowego nowych pojazdów elektrycznych kategorii M1 dla osób fizycznych i prowadzących JDG. Budżet wynosi 1,6 mld zł z KPO. Do 10 marca złożono 1326 wniosków na kwotę 38,9 mln zł.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

 

Artykuły i aktualności