16 turbin wiatrowych na farmie Żnin

Zespół onshore firmy RWE nie zwalnia tempa. Spółka poinformowała, że wszystkie 16 turbin wiatrowych na farmie wiatrowej Żnin w Polsce zostało wzniesionych. W ruch poszły także łopaty wirników. W ciągu 17 miesięcy RWE z powodzeniem podłączyło do sieci swoją 20 lądową farmę wiatrową. Nowa instalacja zlokalizowana jest w województwie kujawsko-pomorskim, a jej moc zainstalowana wynosi 48 MW.

16 turbin wiatrowych i kontrakt na 15 lat

Każda turbina wiatrowa w Żninie ma moc znamionową 3 MW. Według firmy, 16 turbin wiatrowych wytworzy wystarczającą ilość zielonej energii, aby zaspokoić roczne zapotrzebowanie nawet 77 tys. polskich gospodarstw domowych. Jeszcze przed rozpoczęciem budowy RWE otrzymało od polskiego rządu kontrakt – dwustronną umowę różnicową (CfD) na okres 15 lat. Chroni to RWE jako inwestora przed spadkiem cen, podczas gdy konsumenci chronieni są przed ich wzrostem – wskazała firma.

– Uruchomienie naszej 20. farmy wiatrowej pokazuje, że firma RWE stale rozwija się w Polsce – jednym z naszych najbardziej atrakcyjnych rynków – i że inwestujemy tu długoterminowo. Koncentrujemy się na wszystkich ważnych technologiach odnawialnych, a także znacznie poszerzamy nasze portfolio w dziedzinie fotowoltaiki. Bliska współpraca z okolicznymi społecznościami i długoterminowa współpraca z lokalnymi partnerami są dla nas szczególnie ważne, zwłaszcza w regionalnym biznesie wiatrowym i słonecznym – powiedziała Katja Wünschel, CEO RWE Renewables Europe & Australia.

Czerpać korzyści z transformacji energetycznej

– Chcemy pomóc gminom i mieszkańcom czerpać korzyści z transformacji energetycznej. Na przykład w Żninie zbudowaliśmy nowe drogi dojazdowe, które w przyszłości umożliwią rolnikom lepszy dojazd do pól. Cieszę się, że nasz zespół buduje projekty odnawialne, które przyczyniają się do rozwoju poszczególnych regionów – Wojciech Borkowski, Responsible Construction Manager of RWE in Poland.

Firma RWE podkreśliła przy okazji, że konsekwentnie kontynuuje rozbudowę swojego portfolio w Polsce. Uruchomienie elektrowni w Żninie zwiększyło jej moc zainstalowaną na lądzie do ponad 540 MW.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu