16 przegubowych autobusów elektrycznych

16 przegubowych autobusów elektrycznych dla miasta Krajowa

Firma Solaris Bus & Coach i władze rumuńskiego miasta Krajowa podpisali umowę na dostawę 16 przegubowych autobusów elektrycznych Urbino 18 electric. Przegubowe pojazdy zawitają do Krajowej w pierwszej połowie przyszłego roku. Jak zaznacza producent autobusów, władze miasta po raz pierwszy zdecydowały się na pojazdy bateryjne, dlatego w ramach kontraktu Solaris dostarczy także ładowarki – zarówno urządzenia do nocnego ładowania, jak i szybkie ładowarki pantografowe.

Do rumuńskiego miasta Krajowa pojedzie 16 przegubowych autobusów elektrycznych

Władze miasta Krajowa, położonego w południowej części Rumunii, zakupiły 16 przegubowych autobusów elektrycznych o długości 18 m. Zgodnie z umową, Krajowa otrzyma wszystkie elektrobusy najpóźniej w lipcu 2021 r. Wartość kontraktu wynosi ok. 12 mln euro, a większość kosztów pokryje dofinansowanie ze środków europejskich. Inwestycja w bezemisyjne autobusy ma poprawić jakość powietrza w mieście i podnieść komfort życia mieszkańców.

Napęd w przegubowych elektrobusach zapewnią silniki centralne o mocy 240 kW. Każdy z 16 autobusów elektrycznych dla miasta Krajowa będzie posiadał baterie Solaris High Energy. Magazyny energii będą ładowane poprzez tzw. „odwrócone” pantografy, czyli urządzenia, które będą opuszczać się na autobus z masztu ładowarki pantografowej. Jak zaznacza Solaris Bus & Coach, to pierwsza inwestycja tego rumuńskiego miasta w autobusy bateryjne, dlatego w ramach kontraktu Solaris jest odpowiedzialny także za dostarczenie niezbędnej infrastruktury ładowania pojazdów. Wraz z autobusami do miasta zawita 20 ładowarek. W ciągu dnia Urbino electric będą uzupełniały energię w bateriach za pomocą czterech ładowarek pantografowych, a nocą poprzez 16 ładowarek plug-in.

16 przegubowych autobusów elektrycznych z klimatyzacją i monitoringiem

Producent zaznacza przy okazji, że w klimatyzowanych Solarisach zostanie zapewniony dostęp do sieci WiFi, a pasażerowie będą mogli podładować swoje telefony za pomocą kilku ładowarek USB. Na pokładzie dostępny będzie system informacji pasażerskiej, a także złożony z siedmiu kamer system monitoringu, mający zwiększyć bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Ponadto w autobusach zostaną zamontowane urządzenia liczące pasażerów.

Na podstawie www.solarisbus.com

fot. Solaris Bus & Coach

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny

reklama