14 nowych autobusów elektrycznych

14 nowych autobusów elektrycznych dla Sosnowca

2 września, w siedzibie Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu (PKM) odbyło się uroczyste przekazanie 14 nowych autobusów elektrycznych marki Solaris. Wraz z pojazdami firma Solaris zapewniła również infrastrukturę do ich ładowania. Nowo dostarczone modele są pierwszymi autobusami w Sosnowcu w nowych, metropolitalnych barwach – poinformował producent autobusów.

14 nowych autobusów elektrycznych od 2 września we flocie PKM w Sosnowcu

Na podstawie zamówienia z sierpnia 2020 r., firma Solaris Bus & Coach dostarczyła do PKM 14 autobusów elektrycznych. Dziewięć z nich to pojazdy jednoczłonowe, typu Urbino 12 electric, a pozostałych pięć, to autobusy przegubowe modelu Urbino 18 electric. Dodatkowo, producent przekazał do Sosnowca również infrastrukturę do ładowania autobusów w postaci trzech ładowarek pantografowych (umożliwiających szybkie ładowanie w ciągu dnia) oraz osiem ładowarek zajezdniowych typu plug-in (dedykowanych do uzupełniania energii w nocy).

Jak zaznacza producent, wszystkie pojazdy zostały wyposażone w baterie typu Solaris High Energy, a wnętrza autobusów, zaopatrzone w pełni zautomatyzowaną klimatyzację całopojazdową, pomieszczą odpowiednio: 86 osób w przypadku Urbino 12 electric i 130 w Urbino 18 electric. Bezemisyjne i ciche autobusy elektryczne zostały wyposażone w szereg udogodnień dla pasażerów, takich jak podświetlane ładowarki USB.

Przykład transformacji transportu publicznego na transport bezemisyjny

Przedsiębiorstwo z Sosnowca zdecydowało o zamontowaniu w zakupionych pojazdach systemu kontroli trzeźwości dla kierowców. Autobusy posiadają również bramki liczenia pasażerów oraz kabinę kierowcy typu zamkniętego. W zapewnieniu bezpieczeństwa ma pomóc system kamer, monitorujących przestrzeń pasażerską oraz drogę przed pojazdem, a także urządzenia obserwujące ulicę podczas cofania i monitorujące pantograf w trakcie ładowania baterii. Pojazdy zostały również wyposażone w system prekondycjonowania termicznego, który pozwala na automatyczne sterowanie ogrzewaniem, jeszcze zanim autobus wyruszy w codzienną trasę.

Dzisiejsza uroczystość przekazania 14 nowoczesnych autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą do ich ładowania to dla nas bardzo ważne wydarzenie i projekt. Plany inwestycyjne Sosnowca, jak i całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii to świetny przykład transformacji transportu publicznego na transport bezemisyjny. Sosnowiec wpisuje się tym samym w najlepsze znane obecnie rozwiązania w Europie, przyjazne mieszkańcom, jak i środowisku naturalnemu – podkreślił dr inż. Dariusz Michalak,  członek Zarządu firmy Solaris Bus & Coach, który odpowiada za obszar rozwoju produktu i produkcji.

14 nowych autobusów elektrycznych w barwach metropolitalnych

Nasze przedsiębiorstwo komunikacyjne jest liderem nowych technologii. Jako pierwsi w aglomeracji mieliśmy autobus hybrydowy, potem również jako pierwsi zakupiliśmy autobus elektryczny. Szybkość zmian w PKM Sosnowiec może zaskakiwać, a ja mam nadzieję, że nowe „elektryki” będą równie dobre jak te, które kupiliśmy od firmy Solaris ponad trzy lata temu. Te trzy autobusy elektryczne przejechały już w sumie prawie milion kilometrów! – powiedział Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Elektryczne Solarisy są pierwszymi autobusami w Sosnowcu w nowych – żółtych – metropolitalnych barwach. Pojazdy powiększą bateryjną flotę PKM w Sosnowcu, w którym od trzech lat jeżdżą już trzy 12-metrowe Solarisy napędzane energią elektryczną – zaznacza producent autobusów.

Na podstawie www.solarisbus.com

fot. Urząd Miasta Sosnowiec

reklama

 

reklama