12 bezemisyjnych autobusów

12 bezemisyjnych autobusów dla Piotrkowa

12 bezemisyjnych autobusów elektrycznych firmy Solaris Bus & Coach będzie obsługiwać ruch pasażerski w Piotrkowie Trybunalskim. Aktualnie trwa produkcja siedmiu „elektryków” – zaznacza Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego (UM). Na początku ubiegłego tygodnia podpisana została umowę na dostawę kolejnych pięciu ekoautobusów.

12 bezemisyjnych autobusów – Piotrków podpisał umowę na dostawę kolejnych autobusów elektrycznych

Nowa era piotrkowskiej komunikacji miejskiej rozpoczęła się w połowie stycznia br., kiedy to na ulice miasta wyjechało pierwszych sześć autobusów hybrydowych. Jak zaznacza UM, na tym jednak nie koniec wymiany taboru na proekologiczny. Do „miękkich” – jak to określa magistrat – hybryd dołączą również zeroemisyjne autobusy elektryczne.

Pierwszych siedem elektrobusów zejdzie z taśmy produkcyjnej około połowy br. Jest duża szansa, że mieszkańcy pojadą nimi jeszcze w najbliższe wakacje. To nie ostatnie autobusy elektryczne, jakie będą świadczyły usługi przewozowe dla piotrkowian – dodaje magistrat.

Na początku ubiegłego tygodnia Karol Szokalski, dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta podpisał umowę z firmą Solaris na dostarczenie kolejnych pięciu bezemisyjnych autobusów.

Wyposażenie zamówionych „elektryków”

Autobusy Urbino 12 electric będą wyposażone w baterie charakteryzujące się wysoką gęstością energii. Przekłada się to na ich większą pojemność, a co za tym idzie, na większe zasięgi. W autobusach zostanie zastosowane ogrzewanie hybrydowe z pompą ciepła, które również wykorzystuje energię elektryczną.

Niskopodłogowe, trzydrzwiowe pojazdy mają pojemność pasażerską wynoszącą 80 miejsc, z czego 32 to miejsca siedzące. Elektrobusy będą klimatyzowane, wyposażone w nowoczesny system informacji pasażerskiej i system monitoringu. Do dyspozycji pasażerów będą natomiast takie udogodnienia, jak wejścia USB.

Pojazdy zostaną dostarczone do Piotrkowa w pierwszym kwartale 2024 r. Wówczas tabor miejskiej komunikacji będzie liczył 18 nowoczesnych autobusów zero- i niskoemisyjnych (12 „elektryków” i sześć „miękkich” hybryd).

12 bezemisyjnych autobusów i montaż finansowy zakupu

Zakup hybryd w całości pokryty został ze środków budżetu miasta i wyniósł 8,4 mln zł. Z kolei na zakup autobusów elektrycznych wraz z budową stacji ładowania miasto pozyskało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Koszt inwestycji to 55,3 mln zł. Montaż finansowy zakupu przedstawia się następująco: 32,6 mln zł są to środki własne, a 22,75 mln zł stanowi dofinansowanie z NFOŚiGW.

Dofinansowanie jest istotne, jednak warto podkreślić duży wysiłek finansowy z budżetu miasta, czyli pieniędzy mieszkańców. Wyłożymy na to zadanie prawie 32,6 mln zł – podsumowuje Krzysztof Chojniak, prezydent miasta.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM w Piotrkowie Trybunalskim

Partner Portalu

Partner Portalu