100 autobusów napędzanych gazem

100 autobusów napędzanych gazem

Pod koniec ubiegłego roku firma Solaris Bus & Coach informowała o wygranym przetargu w Tallinie i zamówieniu na dostawę 100 autobusów napędzanych gazem ziemnym (CNG). Teraz producent autobusów zaznacza, że przewoźnik skorzystał z tzw. opcji rozszerzenia kontraktu i potwierdził zamówienie na kolejnych 100 autobusów. Wartość tej części kontraktu to blisko 28 mln euro.

Kolejnych 100 autobusów napędzanych gazem dla Tallina

W 2019 r. firma wygrała przetarg w Tallinie na dostawę 100 autobusów napędzanych gazem ziemnym (w tym 60 autobusów Urbino 12 i 40 pojazdów przegubowych). Producent zaznacza, że zgodnie z umową pojazdy są dostarczane do przewoźnika – Tallinna Linnatranspordi (TLT) – w transzach. Dotychczas zrealizowano dostawy 80 pojazdów, a pozostałych 20 dotrze do Estonii do końca tego roku.

Jeszcze przed zakończeniem dostaw, w ramach głównego kontraktu, TLT skorzystało z tzw. opcji i rozszerzyło zamówienie o kolejne 100 pojazdów. Tym razem będzie to 50 sztuk modelu Solaris Urbino 12 CNG i 50 autobusów przegubowych Solarisów Urbino 18 CNG. Wartość zamówienia to 28 mln euro. Pojazdy w ramach opcji zostaną dostarczone w 2021 r.

100 autobusów napędzanych gazem z szeregiem rozwiązań

W stosunku do pierwszej transzy zamówienia, kolejna setka autobusów będzie się różniła wyposażeniem, bowiem tym razem klient zdecydował się na tzw. zamknięte kabiny kierowcy z oddzielnym wejściem. Jest to jedno z oferowanych przez producenta rozwiązań w ramach pakietu „antycovidowego”. Zamknięta kabina pozwala ograniczyć kontakt kierowców z pasażerami, a tym samym zmniejsza ryzyko infekcji. Sercem pojazdów, zarówno w wersji dwunasto-, jak i osiemnastometrowej, będzie silnik o mocy 239 kW, przystosowany do pracy z paliwem w postaci sprężonego gazu ziemnego (CNG). Jednostka ta zostanie wyposażona w funkcję zimnego startu, ułatwiającą rozruch przy niskich temperaturach zewnętrznych. Układ napędowy uzupełni automatyczna skrzynia biegów, która zapewni optymalny komfort jazdy dla kierowców i pasażerów – podkreśla producent autobusów.

W pojazdach zastosowanie znajdzie również szereg rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo podróżnych oraz kierowców. Producent wspomina tu o systemach detekcji i gaszenia pożaru oraz nadzoru tankowania, zapewniającym bezpieczeństwo dzięki kontroli nad ilością tankowanego i zużytego paliwa.

Na podstawie www.solarisbus.com

fot. Solaris Bus & Coach

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny

reklama