10 elektrycznych pojazdów trafi do Suwałk

10 elektrycznych pojazdów na potrzeby komunikacji miejskiej trafi do Suwałk w 2025 r. Zeroemisyjne Solarisy, za łączną kwotę ponad 30 mln zł, zostały zakupione dzięki dotacji z Unii Europejskiej, która wynosi 51 mln zł. W piątek (19 kwietnia) została podpisana umowa na zakup autobusów – podał Urząd Miejski w Suwałkach (UM).

10 elektrycznych pojazdów i stacje ładowania

Zakup podzielono na dwie części. Oba przetargi wygrała spółka Solaris Bus & Coach. Pierwszy z nich zakłada dostawę pięciu fabrycznie nowych elektrycznych pojazdów – autobusów miejskich klasy MIDI. Mają to być pojazdy niskopodłogowe, przeznaczone do wykonywania przewozów w komunikacji miejskiej. Do tego dochodzi pięć dwustanowiskowych stacji ładowania. Koszt tego zamówienia to ponad: 16,2 mln zł.

Drugi przetarg również zakłada dostawę pięciu fabrycznie nowych elektrycznych pojazdów – autobusów miejskich klasy MAXI. Mają to być autobusy niskopodłogowe, przeznaczone do wykonywania przewozów w komunikacji miejskiej. Również w tym przetargu dostarczonych ma być pięć dwustanowiskowych stacji ładowania. W tym przetargu koszt wyniósł ponad 16,5 mln zł.

– W historii naszego miasta, 51 mln zł, to jednorazowo największa dotacja z Unii Europejskiej na jeden projekt. Kupujemy 10 elektrycznych autobusów, wybudujemy garaż z fotowoltaiką i magazynami energii na 19 pojazdów. Powstanie też nowy system dystrybucji biletów. Kolejne elektroniczne tablice przystankowe, a także nowa zieleń i ścieżki rowerowe. To wielowątkowy skomplikowany projekt, który będzie realizowany przez kilka najbliższych lat – wskazał Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Od 250 do 290 km na jednym ładowaniu

– To pojazdy, które w zależności od klasy i warunków pokonają na jednym ładowaniu od 250 do 290 km. Dodatkowo wyposażymy je w ogrzewanie zasilane gazem CNG, z którego korzystają Suwałki po to by zimą wydłużyć żywotność ogniw elektrycznych – poinformował Krzysztof Musiał, dyrektor w firmie Solaris Bus & Coach.

Na podstawie um.suwalki.pl

fot. UM w Suwałkach

Partner Portalu

Partner Portalu