Zrównoważone zielone miasta

Prowadzenie działań na rzecz ochrony środowiska i wdrażanie nowatorskich, ekologicznych rozwiązań predysponowało miasta do startowania w konkursie „Zielone Miasta – w stronę przyszłości!”. Zdaniem kapituły konkursu, najlepsze działania zmierzające do zrównoważonego rozwoju miast podjęły Bydgoszcz, Chojnice, Gdańsk i Tczew.
 
Nagrody przyznano w kategoriach: „gospodarka wodno-ściekowa i ochrona wód”, „efektywność energetyczna w budownictwie” oraz „zieleń w mieście”. W pierwszej laureatem został Gdańskza realizację projektu pn. „Ochrona wód Zatoki Gdańskiej – budowa i modernizacja systemu odprowadzania wód opadowych w Gdańsku”, zaś wyróżnienia otrzymały Grójec, Kolno, Nisko i Płońsk. W drugiej kategorii najlepsza okazała się Bydgoszcz za budowę Centrum Demonstracyjnego Odnawialnych Źródeł Energii. Tuż za nią uplasowały się Gdańsk, Kościerzyna, Mińsk Mazowiecki i Sępólno Krajeńskie. Natomiast w kategorii „zieleń w mieście” laur zwycięstwa przypadł w udziale Chojnicom („Rewitalizacja Parku 1000-lecia w Chojnicach”) i Tczewowi („Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna w Tczewie”). Jury doceniło też Bydgoszcz, Jasło, Lublin, Mogilno, Nowy Targ, Puławy, Szklarską Porębę, Toruń, Wejherowo, Węgorzewo i Wrocław.
 
Ponadto Kapituła ustanowiła kategorie, w których przyznano jedynie wyróżnienia. I tak w kategorii„transport ekologiczny i infrastruktura drogowa” najlepsze okazały się Bydgoszcz, Gdańsk, Radom, Toruń i Wąbrzeźno. Kościerzyna, Ostrowiec Świętokrzyski i Żyrardów zdominowały kategorię poświęconą ochronie powietrza. Z kolei w kategorii „system zapobiegania powstawaniu odpadów i ich ponownego wykorzystywania” wyróżniono Płońsk i Legnicę. W dziedzinie planowania i realizacji miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego zwyciężyły Nowe Warpno, Toruń i Jasło.
 
Na laureatów i wyróżnionych czekają atrakcyjne nagrody: czterodniowe wyjazdy studyjne do Zielonych Stolic Europy. Wszyscy Laureaci Konkursu „Zielone Miasta – w stronę przyszłości!” otrzymają także statuetki podczas uroczystej gali, która odbędzie się w listopadzie br.
 
Na podstawie: www.mos.gov.pl

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny