Z okazji Światowego Dnia Wody Koalicja Dbamy o wodę zapytała mieszkańców Żywiecczyzny, czy widzą, jak zmiany klimatu wpływają na zasoby wodne w regionie. Zależność między zmianami klimatu a zasobami wody w regionie dostrzega 71% ankietowanych. Tak wynika z raportu „Jak o wodę dbają mieszkańcy Żywiecczyzny”.
Zmiany klimatu wpływają na zasoby wodne także na terenach górzystych
Gwałtowne zjawiska pogodowe, które są efektem zmiany klimatu, zakłócają obieg wody w przyrodzie i utrudniają jej naturalną retencję, szczególnie na terenach górzystych, takich jak Żywiecczyzna. Efektem zmian jest m.in. wzrost temperatury powietrza. W ciągu 70 lat średnia roczna temperatura powietrza na Żywiecczyźnie rosła o ponad 3,5°C. Jeżeli trend się utrzyma, to po 2090 r. średnia roczna temperatura w Bielsku-Białej wzrośnie dwukrotnie i wyniesie ok. 14-15°C. To spowoduje, że grubość pokrywy śnieżnej w szczytowych partiach gór zmniejszy się, zaś susze i powodzie utrudnią odbudowę i zachowanie zasobów wody – wskazuje wspomniana Koalicja i dodaje, że aby świadomie przeciwdziałać negatywnym skutkom zmian klimatu potrzebne są silne partnerstwa na rzecz ochrony zasobów wodnych. Taką rolę na Żywiecczyźnie odgrywa właśnie Koalicja Dbamy o wodę.
Zmiany klimatu wpływają na zasoby wodne i są odczuwalne przez mieszkańców
92% mieszańców powiatu żywieckiego odczuwa wpływ zmian klimatycznych na swoje życie. 84% respondentów uważa, że zmiany w zasobach wody będą miały wpływ na przyszłość regionu. Jednak tylko co trzeci mieszkaniec deklaruje, że wykorzystuje wodę deszczową w swoim gospodarstwie.
Według deklaracji, ponad 90% mieszkańców Żywiecczyzny miało styczność z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak powódź błyskawiczna, deszcze nawalne czy susza letnia. Respondenci często bezpośrednio doświadczali negatywnych skutków takich zjawisk. 40% badanych doświadczyło skutków powodzi błyskawicznej, 34% deszczy nawalnych a 27,5% suszy – wskazuje Koalicja.
Jak chronić zasoby wody?
Według Koalicji w zakresie ochrony zasobów wodnych, największy efekt przyniosą działania adaptacyjne, podejmowane z wyprzedzeniem i ukierunkowane na zmniejszenie intensywności przyszłych zjawisk ekstremalnych. Z tego względu niezbędne jest zwiększenie retencjonowania wody na terenie zlewni Soły na Żywiecczyźnie. Wymaga to zmiany w gospodarowaniu wodą, zarówno w skali regionu, jak i indywidualnych gospodarstw domowych. Ważne jest retencjonowanie nadwyżek opadów w okresach chłodnych, co pozwoli na ograniczenie negatywnych skutków deficytów opadu, zwłaszcza w okresie lata bądź po bezśnieżnych zimach. Podjęte działania muszą być długofalowe i oparte o współpracę wszystkich podmiotów i instytucji zaangażowanych w zarządzanie zasobami wodnymi, dystrybucję wody, a także zagospodarowanie przestrzenne.
– Postępujące zmiany klimatu, rozwój miast oraz działalność człowieka wpłyną na regionalne zasoby wody na wielu płaszczyznach. Dlatego potrzebna jest skoordynowana współpraca instytucji publicznych, samorządów, organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych by osiągnąć efekt skali i skutecznie chronić zasoby wody w regionie – mówi Piotr Popa, rzecznik prasowy Koalicji.
Potrzeba budowy świadomości, że zmiany klimatyczne wpływają na zasoby wodne
Oprócz działań przeciwdziałających zmianom klimatu konieczne jest też budowanie świadomości społecznej na temat problemów wodnych. Obejmuje to tworzenie zachęt do wdrażania rozwiązań sprzyjających retencji w lasach, na terenach rolnych, w gospodarstwach domowych, przedsiębiorstwach, a także na poziomie samorządów. – Koalicja Dbamy o wodę buduje porozumienie między lokalnymi społecznościami, samorządami i instytucjami by – w oparciu o naukowe podstawy – wypracować długofalowe rozwiązania z zakresu ochrony zasobów wodnych regionu. W działania Koalicji zaangażowało się ponad 55 interesariuszy regionalnych i lokalnych – podkreśla Piotr Popa, rzecznik prasowy Koalicji.
Na potrzebę współdziałania różnych podmiotów wskazują również mieszkańcy powiatu Żywieckiego. Uważają oni, że za zasoby wodne w pierwszej kolejności odpowiedzialny powinien być sektor publiczny. 65% badanych jako podmiot odpowiedzialny wskazało rząd i podległe mu instytucje publiczne (np. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie) oraz samorządy. Nieco ponad połowa jako odpowiedzialne za te zasoby wskazuje organizacje pozarządowe związane z ekologią. Mniej, bo 48% uważa, że dbać o wodę powinny prywatne przedsiębiorstwa, a 43% badanych wskazało indywidualne osoby.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)