użyć kropli dla ogrodu

Złapać deszcz by użyć kropli dla ogrodu

W obliczu zmian klimatu i dotkliwie odczuwalnego deficytu wody władze miast coraz częściej zachęcają mieszkańców do zatrzymania wody opadowej na terenach prywatnych nieruchomości.

Włocławek zachęca by użyć kropli dla ogrodu

Urząd Miasta (UM) Włocławek poinformował, że prezydent Włocławka zaprasza mieszkańców miasta do udziału w Konkursie pt. „Kropla dla Ogrodu”. Inicjatywa ma zachęcać mieszkańców do zatrzymywania wody deszczowej na swoim terenie i wykorzystywania jej do podlewania ogródków, roślin balkonowych czy też do innych celów gospodarczych.

UM Włocławek zwraca uwagę, że przydomowa retencja jest działaniem proekologicznym.

Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest wykonanie zdjęcia kompozycji ogrodowej swojego ogrodu (np. drzewa, krzewy, rabaty, warzywa, kwiaty) i przesłanie go w formie wiadomości na profil Urzędu Miasta Włocławek na Facebook’u: www.facebook.com/UMWloclawek lub na adres mailowy: srodowisko@um.wloclawek.pl. Na zdjęcia konkursowe włocławski magistrat czekać będzie do 15 września br.

Uczestnikiem Konkursu może być każda osoba fizyczna, będąca właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości położonej na terenie miasta Włocławka z wyłączeniem ogródków działkowych ROD.

Dla laureatów włocławski magistrat przewidział nagrody w postaci kompletnych zbiorników do gromadzenia wody deszczowej o pojemności 360 litrów.

Dofinansowane projekty by złapać deszcz

Z kolei Urząd Miejski (UM) Wrocławia podsumował dotychczasowe efekty pilotażowego programu dotacyjnego pn. „Złap Deszcz”. Program dla mieszkańców Wrocławia został uruchomiony 2 sierpnia br., a miał on zachęcać mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do efektywnego gospodarowania wodą opadową na terenie swoich posesji.

Zainteresowanie było tak duże, że praktycznie w trzy tygodnie udało się zrealizować budżet przewidziany w tym roku na ten cel – informuje UM i dodaje, że chodzi o budżet, który już po kilku dniach trwania programu został zwiększony z początkowych 80 tys. zł do 250 tys. zł. Dzięki temu zrealizowanych zostanie ponad 80 wniosków.

„Widać, że wrocławianie chcą tworzyć miasto ekologiczne. A my będziemy im w tym pomagać, myśląc już o kolejnej edycji Złap Deszcz” skomentował na swoim profilu w mediach społecznościowych Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Przy okazji wrocławski magistrat informuje, że najczęściej wybieraną instalacją do zatrzymywania deszczu okazały pojemniki naziemne i podziemne – w sumie ok. 80 realizacji, ale powstanie też pięć ogrodów deszczowych oraz kilka studni chłonnych.

Na podstawie informacji nadesłanych przez UM Włocławek i UM Wrocławia

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

reklama

reklama

reklama