złap deszcz

Złap deszcz – konkurs dla Wrocławia

Aby zachęcić mieszkańców i rozwinąć ich zachowania proekologiczne związane z oszczędzaniem wody, MPWiK we Wrocławiu przygotowało dla mieszkańców pojemniki do gromadzenia wody deszczowej.

Wiemy, że coraz więcej mieszkańców Wrocławia segreguje śmieci, stawia na ekologiczne formy transportu, takie jak tramwaj czy rower, czy rezygnuje z plastikowych opakowań. MPWiK organizując konkurs #zlapdeszcz, chce zachęcić do kolejnej aktywności proekologicznej, do łapania deszczówki. Tę wodę można wykorzystać do podlania domowego ogrodu czy też zmycia chodnika. W ten sposób oszczędzamy wodę do picia, która przechodzi długi i kosztowny proces uzdatniania – podkreśla Witold Ziomek, prezes MPWiK.

Dlatego też 14 czerwca br. na stronie www.mpwik.wroc.pl/zlap-deszcz rozpoczął się konkurs na najlepsze zdjęcia pokazujące działania, instalacje, projekty proekologiczne realizowane przez mieszkańców Wrocławia.

Przez 3 tygodnie internauci będą mogli głosować na, ich zdaniem, najlepsze zdjęcia. MPWiK nagrodzi 100 uczestników, których zdjęcia otrzymają największą liczbę głosów. Przedsiębiorstwo wodociągowe żywi nadzieję, że będzie to kolejny wspólny krok dla poprawy jakości życia we Wrocławiu.

Zdjęcia można zgłaszać do rywalizacji w kilku kategoriach:

 1. woda,
 2. plastik,
 3. papier,
 4. szkło,
 5. instalacja proekologiczna,
 6. kreatywny recykling,
 7. podróż do pracy,
 8. twój warzywniak,
 9. ekologiczne zachowania w przestrzeni publicznej,
 10. domowe ogrody
 11. nie marnuję jedzenia.

Jak zaznacza wrocławskie MPWiK, ideą Konkursu jest popularyzacja działań, instalacji, a także inicjatyw proekologicznych, które w znaczny sposób wpływają na poprawę środowiska przyrodniczego we Wrocławiu.

Przez ostatnie 5 lat zużycie wody znacznie wzrosło. Dlatego też MPWiK jako firma odpowiedzialna społecznie, której jednym z filarów działalności jest edukacja, chce nagradzać, a także promować pozytywne i bardzo ważne postawy ekologiczne mieszkańców Wrocławia. Bo tak jak kropla drąży skałę tak każde nawet najmniejsze działanie jest bezcenne – wyjaśnia prezes Ziomek.

Woda jest jedną z najważniejszych substancji na Ziemi, jest niezbędna do życia. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że z wodą mamy do czynienia praktycznie na każdym kroku. Towarzyszy nam w naszych codziennych zajęciach – podkreśla spółka.

Pilotażowy program dotacyjny – złap deszcz

Wrocławskie MPWiK podkreśla, że woda deszczowa jest zasobem, który warto zatrzymać w miejscu opadu. Każdy złapany jej litr, zmniejsza ryzyko podtopień, powodzi oraz suszy. Zachowując naturalny obieg wody w przyrodzie, wpływamy pozytywnie na mikroklimat i bioróżnorodność. Umiejętne wykorzystanie deszczówki niesie za sobą również walory ekonomiczne. Zbieranie wody deszczowej odciąża kanalizację, obniżając koszty jej utrzymania, a jej wykorzystanie może ograniczyć zużycie wody z sieci miejskiej nawet o 50%. Sposobów na zatrzymanie wody deszczowej jest wiele. Przykładem takiego rozwiązania może być gromadzenie wody w zbiorniku i wykorzystanie jej do podlewania lub założenie ogrodu deszczowego – wskazuje MPWiK.

Zmieniający się klimat, sprawia, że coraz częściej jesteśmy świadkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, od ulewnych deszczy, po długotrwałe susze. W mocno rozbudowanych miastach generuje to problemy nadmiernego nagrzewania oraz braku wody dla roślin, coraz mniej wody też wsiąka w ziemię. Dlatego proponujemy mieszkańcom program, który z jednej strony jest rozwinięciem idei zero waste, którą promujemy w naszym mieście, ale również wyjściem naprzeciw postępującym zmianom klimatu – dodaje Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia. Stąd też przygotowany został dla mieszkańców Wrocławia pilotażowy program dotacyjny pn. Złap Deszcz.

Dzięki temu będzie można założyć ogród deszczowy w pojemniku albo w gruncie. Za dotację będzie można wybudować muldę lub studnię chłonną bądź podziemny zbiornik na wodę opadową. Środki te pozwolą też postawić naziemny, wolnostojący zbiornik na wodę opadową z dachu.

Po złożeniu wniosku będzie można ubiegać się o sfinansowanie 80% (udokumentowanych, zweryfikowanych przez gminę) wydatków związanych z realizacją zadania. Udzielana dotacja nie będzie jednak mogła przekroczyć 5 tys. zł.

Każdy złapany litr wody, to zmniejszenie ryzyka powodzi, ryzyka podtopień i suszy. To poprawa lokalnego mikroklimatu, utrzymanie wód gruntowych, a także, a może przede wszystkim ograniczenie wykorzystywania wody pitnej. Miasto Wrocław tego typu postawy u mieszkańców będzie premiować. Program dotacyjny jest odpowiedzią na oczekiwania społeczne, bardzo mocno wyartykułowane podczas konsultacji Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu – dodaje Małgorzata Brykarz, dyrektor Biura Wody i Energii Urzędu Miejskiego.

Program ruszy w sierpniu br., a wymagane dokumenty można pobrać ze strony: www.wroclaw.pl/zlap-deszc.

Na podstawie informacji nadesłanej przez MPWiK we Wrocławiu

fot. MPWiK we Wrocławiu

reklama

reklama

 

partner medialny

reklama

reklama